Trophy Players Records
BDCL Indy 2019-20
49 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman Rob Glass
  Individual Band ❶   Open        
7 Players Grade Club Team Round 1 To be played by 20th December Round 2 To be played by 27th March
Southall, Andrew C   194 Warley Quinborne 1 157 Evans, Harry G     0 1 Hurney, Kevin   175 188 Grinsell, Lee A       Gardiner, David   150
Grinsell, Lee A   188 Bushbury 1 151 Emery, Ian   0 1 Grinsell, Lee A   188 175 Hurney, Kevin   0 1 Edge, John A   181
Edge, John A   181 Halesowen 1 181 Edge, John A   1 0 Southall, Andrew C   194
Hurney, Kevin   175 South Birmingham 1B 150 Gardiner, David   OPEN CHAMPION  
Evans, Harry G     157 Redditch 2
Emery, Ian   151 Warley Quinborne 1 FINAL  
Gardiner, David   150 Sutton Coldfield 2 181 Edge, John A            
  Individual Band ❷   160 Max                    
9 Players Grade Club Team Round 1 To be played by 29th November Round 2 To be played by 7th February
Clarke, Neil   160 South Birmingham 1C 144 Byrne, Nigel   Summerfield, Julian H 153 140 Glass, Robert     Wildboar, Mike***   144
Ingram, Keith R     159 Shirley Wythall 2 153 Summerfield, Julian H Byrne, Nigel***   144 ***Wildboar, Mike withdrew after a Draw
Summerfield, Julian H 153 Solihull 3 151 Mildenhall, John   1 0 Maybury, Philip C   142
Lane, Tim A   152 South Birmingham 3A 152 Lane, Tim A   Clarke, Neil   160 Round 3 To be played by 27th March
Mildenhall, John   151 Sutton Coldfield 2 160 Clarke, Neil   1 0 Lane, Tim A   152 160 Clarke, Neil   1 0 Mildenhall, John   151
Byrne, Nigel   144 Solihull 3 159 Ingram, Keith R     0 1 Glass, Robert     140 140 Glass, Robert     0 1 Byrne, Nigel   144
Wildboar, Mike   144 Coleshill 4 144 Wildboar, Mike  
Maybury, Philip C   142 Warley Quinborne 3 *** Progresses after winning 10 minute tie breaker game. 160 Max CHAMPION  
Glass, Robert     140 South Birmingham 3B
FINAL  
144 Byrne, Nigel     Clarke, Neil   160
  Individual Band ❸   140 Max                        
10 Players Grade Club Team Round 1 To be played by 29th November Round 2 To be played by 7th February
Biddle, Mike A     135 Oscott 2 132 Spillane, Kevin J   1 0 Johnson, Mike J   121 135 Killarney, Simon A   0 1 Spillane, Kevin J   132
Killarney, Simon A   135 South Birmingham 3B 122 Gillespie, Jim A     0 1 Killarney, Simon A   135
Spillane, Kevin J   132 Oscott 2 129 Pitt, Chris W   0 1 Biddle, Mike A     135 Round 3 To be played by 27th March
Groombridge, Mike J 131 Walsall Kipping 4 128 Stanton, T Giles     Groombridge, Mike J 131 135 Biddle, Mike A     1 0 Groombridge, Mike J 131
Shaw, Tony   130 Stourbridge 4 131 Groombridge, Mike J 1 0 Stanton, T Giles     128 130 Shaw, Tony   0 1 Spillane, Kevin J   132
Pitt, Chris W   129 Shirley Wythall 3 127 Kadar, Joe   0 1 Shaw, Tony   130
Stanton, T Giles     128 Redditch 5 140 Max CHAMPION  
Kadar, Joe   127 South Birmingham 3B
Gillespie, Jim A     122 Olton 3 FINAL Oscott
Johnson, Mike J   121 Solihull 4 132 Spillane, Kevin J       Biddle, Mike A     135
  Individual Band ❹   120 Max                        
10 Players Grade Club Team Round 1 To be played by 29th November Round 2 To be played by 7th February
Green, John   119 Solihull 4 107 Bailey, Richard   0 1 Green, Derek   100 112 Ball, Roger   0 1 East, Chris   117
East, Chris   117 Sutton Coldfield 5 117 East, Chris   Green, John   119
Barrett, Paul   117 Coleshill 4 113 Phipps, Malcolm J   0 1 Dixon, Bill     108 Round 3 To be played by 27th March
Cox, Chris M     116 Wolverhampton 3 110r Walner, Milenko   1 0 Barrett, Paul   117 100 Green, Derek   East, Chris   117
Phipps, Malcolm J   113 Oscott 4 116 Cox, Chris M     Ball, Roger   112 117 East, Chris       Green, Derek   100
Ball, Roger   112 Shirley Wythall 4 Cox, Chris M. withdrew after draw 108 Dixon, Bill     1 0 Walner, Milenko   110r
Walner, Milenko   110 South Birmingham 4
Dixon, Bill     108 Oscott 5 120 Max CHAMPION  
Bailey, Richard   107 Coleshill 4 FINAL
Green, Derek   100 South Birmingham 5         Dixon, Bill     108  
  Individual Band ❺   100 Max                        
6 Players Grade Club Team Round 1 To be played by 20th December Round 2 To be played by 27th March
Vanes, Thomas   100 Coleshill 6B 87 Williamson, Chris   1 0 Jones, Malcolm     92 99 Lewis, John B   1 0 Williamson, Chris   87
Lewis, John B   99 Warley Quinborne 5 87 Benson, Terry V     Vanes, Thomas   100 100 Vanes, Thomas   0 1 Evans, Ross J   99
Evans, Ross J   99 Ward End Social 6 100 Vanes, Thomas   Benson, Terry V     87
Jones, Malcolm     92 Coleshill 6B 87 Benson, Terry V     0 1 Vanes, Thomas   100 100 Max CHAMPION  
Williamson, Chris   87 Warley Quinborne 5 99 Lewis, John B  
Benson, Terry V     87 Ward End Social 6 99 Evans, Ross J    
FINAL
99 Evans, Ross J     Lewis, John B   99
  Individual Band ❻   80 Max                            
7 Players Grade Club Team Round 1 To be played by 20th December Round 2 To be played by 27th March
Bignall, (Spike) Paul   80 Greenlands 6B 46 Moore, John A     0 1 Randall, Dave W   77 77 Randall, Dave W   0 1 Bignall, (Spike) Paul   80
Randall, Dave W   77 Ward End Social 6 49 Bissell, Colin C     0 1 Bignall, (Spike) Paul   80 71 Mills, Kieran   1 0 Green, Des J   49
Mills, Kieran   71 Coleshill 6B 68 Faye, Steve   0 1 Mills, Kieran   71
Faye, Steve   68 Mutual Circle 5 49 Green, Des J   80 Max CHAMPION  
Green, Des J   49 Coleshill 6B
Bissell, Colin C     49 Coleshill 6B FINAL  
Moore, John A     46 Ward End Social 6 80 Bignall, (Spike) Paul     Mills, Kieran   71
Trophy Players Records
BDCL Indy 2018-19
73 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman Tim A Lane
  Individual Band ❶   Open        
11 Players Grade Club Team Round 1 Round 2
Hurney, Kevin   193 South Birmingham 1a 164 Emery, Ian     0 1 Chowdhury, Mohammed 171 171 Sadler, Anthony     1 0 Ingram, Keith R     175
Grinsell, Lee A   181 Bushbury 1 166 Edge, John A     Wildboar, Mike     139 193 Hurney, Kevin   0 1 Edge, John A   166
Ingram, Keith R     175 Shirley & Wythall 1 181 Grinsell, Lee A     0 1 Sadler, Anthony     171 150 Gardiner, David     Glass, Robert   153
Chowdhury, Mohammed 171 Westminster 3 193 Hurney, Kevin   150 Gardiner, David     153 Glass, Robert   0 1 Gardiner, David     150
Sadler, Anthony   171 Solihull 1 175 Ingram, Keith R     104 Cox, Chris   104 Cox, Chris     0 1 Chowdhury, Mohammed 171
Edge, John A   166 Halesowen 1 153 Glass, Robert    
Emery, Ian   164 Warley Quinborne 1 Final 03-Apr
Glass, Robert   153 South Birmingham 2b Round 3 by 1st March 166 Edge, John A   1 0 Chowdhury, Mohammed 171
Gardiner, David   150 Sutton Coldfield 2 150 Gardiner, David     Chowdhury, Mohammed 171
Wildboar, Mike     139 Coleshill 5 171 Chowdhury, Mohammed 1 0 Gardiner, David     150 OPEN CHAMPION Edge, John A
Cox, Chris   104 Wolverhampton 1 166 Edge, John A   Sadler, Anthony     171
171 Sadler, Anthony     0 1 Edge, John A   166 Halesowen
John now has 8 Wins 8 & beats B.H.Wood 4 Wins & 2 draws
  Individual Band ❷   160 Max                    
11 Players Grade Club Team Round 1 Round 2
Fellows, T Lee   160 Mercia 3 143 Byrne, Nigel     Sandhu, Manvith   125 143 Byrne, Nigel   Mildenhall, John   153
Dale, Jonathan     158 Shirley Wythall 2 160 Fellows, T Lee   1 0 Peace, Arnold   115 153 Mildenhall, John   1 0 Byrne, Nigel   143
Summerfield, Julian H 157 Solihull 2 151 Carpenter, Raymond   0 1 Christie, Gordon SG   150 160 Fellows, T Lee   Christie, Gordon SG   150
Mildenhall, John   153 Sutton Coldfield 2 158 Dale, Jonathan     141 Dicen, Imogen     Summerfield, Julian H 157
Carpenter, Raymond   151 Solihull 2 157 Summerfield, Julian H 157 Summerfield, Julian H 0 1 Dicen, Imogen     141
Christie, Gordon SG   150 Shirley Wythall 2 153 Mildenhall, John   158 Dale, Jonathan     1 0 Marks, Robert     141
Byrne, Nigel   143 Solihull 3 141 Marks, Robert    
Marks, Robert   141 Sutton Coldfield 3 141 Dicen, Imogen     Final 02-Apr
Dicen, Imogen   141 South Birmingham 2b 158 Dale, Jonathan     0 1 Mildenhall, John   153
Sandhu, Manvith   125 Halesowen 4 Round 3 by 1st March
Peace, Arnold     115 Shirley Wythall 4 153 Mildenhall, John   1 0 Dicen, Imogen     141 160 Max CHAMPION Mildenhall, John
150 Christie, Gordon SG   0 1 Dale, Jonathan     158
Sutton Coldfield
  Individual Band ❸   140 Max                  
16 Players Grade Club Team Round 1 Round 2
Evans, Christopher J   140 Mutual Circle 3 122 Grayland, Stan     0 1 Evans, Christopher J   140 124 Kent, Arthur F   Furniss, Paul   125
Dickson, Fred S   138 Shirley Wythall 2 132 Groombridge, Mike J Collier, Lee E   134 130 Stanton, T Giles     0 1 Killarney, Simon A   126
Bricknell, Rob   137 Redditch 4 134 Collier, Lee E   0 1 Groombridge, Mike J 132 131 Walker, Terry W   1 0 Pitt, Chris W     121
Collier, Lee E     134 Westminster 3 130 Stanton, T Giles     Bricknell, Rob   137 132 Groombridge, Mike J 0 1 Evans, Christopher J   140
Biddle, Mike A   132 Boldmere 3 125 Furniss, Paul   1 0 Johnson, Mike J   122
Groombridge, Mike J 132 Walsall Kipping 4 124 Phipps, Malcolm J   0 1 Walker, Terry W   131 Final 03-Apr
Walker, Terry W   131 South Birmingham 3 124 Kent, Arthur F   1 0 Green, John     125 131 Walker, Terry W   1 0 Killarney, Simon A   126
Stanton, T Giles   130 Redditch 6 126 Killarney, Simon A   1 0 Dickson, Fred S     138 W B
Killarney, Simon A   126 South Birmingham 3 132 Biddle, Mike A     Pitt, Chris W     121
Furniss, Paul   125 Greenlands 4 121 Pitt, Chris W     Biddle, Mike A     132 140 Max CHAMPION Walker, Terry W
Green, John   125 Solihull 3 132 Biddle, Mike A     Pitt, Chris W     121
Kent, Arthur F   124 Sutton Coldfield 5 121 Pitt, Chris W     1 0 Biddle, Mike A     132 South Birmingham
Phipps, Malcolm J   124 Boldmere 3
Grayland, Stan   122 Greenlands 4 Round 3 by 1st March
Johnson, Mike J   122 Solihull 5 140 Evans, Christopher J   0 1 Killarney, Simon A   126
Pitt, Chris W   121 Shirley Wythall 4 124 Kent, Arthur F   Walker, Terry W   131
131 Walker, Terry W   1 0 Kent, Arthur F   124
  Individual Band ❹   120 Max                  
12 Players Grade Club Team Round 1 Round 2
Spillane, Kevin J   119 Boldmere 3 106 Dixon, Bill     0 1 Gillespie, Jim A   116 116 East, Chris     1 0 Brown, Victor J     112
Barrett, Paul     116 Coleshill 5 105 Rudge, Dez   0 1 Silverman, Paul   111 116 Gillespie, Jim A     0 1 Green, Derek   102
East, Chris   116 Sutton Coldfield 5 119 Spillane, Kevin J   Ball, Roger   115 111 Silverman, Paul     Spillane, Kevin J   119
Gillespie, Jim A   116 Olton 5 111 Robson, Roland   0 1 Barrett, Paul   116 119 Spillane, Kevin J   1 0 Silverman, Paul     111
Ball, Roger   115 Shirley Wythall 5 116 East, Chris     110 Banks, Peter S   0 1 Barrett, Paul     116
Brown, Victor J     112 Walsall Kipping 4 112 Brown, Victor J    
Robson, Roland   111 Solihull 5 110 Banks, Peter S     Final 03-Apr
Silverman, Paul   111 Solihull 5 102 Green, Derek     116 Barrett, Paul   0 1 Spillane, Kevin J   119
Banks, Peter S   110 Halesowen 5 W B
Dixon, Bill   106 Boldmere 5 Round 3 by 1st March 120 Max CHAMPION Spillane, Kevin J
Rudge, Dez   105 Solihull 5 119 Spillane, Kevin J   1 0 Green, Derek   102
Green, Derek   102 South Birmingham 4 116 Barrett, Paul     1 0 East, Chris     116 Boldmere
  Individual Band ❺   100 Max                  
14 Players Grade Club Team Round 1 Round 2
Hughes, Peter J     99 Mutual Circle 6 92 Dicen, Elis Denele   0 1 Kadar, Joe   99 81 Hathaway, Martyn   Hughes, Peter J     99
Kadar, Joe   99 South Birmingham 4 99 Hughes, Peter J     1 0 Nixon, Peter   93 99 Hughes, Peter J     1 0 Hathaway, Martyn   81
Nalabotu, Viswamedha 99 South Birmingham 5 98 Knee, Barry     0 1 Jones, Malcolm     92 98 Lewis, John B   1 0 Jones, Malcolm     92
Knee, Barry   98 Shirley Wythall 5 99 Nalabotu, Viswamedha Bailey, Richard     93 ~~ Cotterell, David M   0 1 Wood, Penny A     90
Lewis, John B   98 Warley Quinborne 6 93 Bailey, Richard     0 1 Nalabotu, Viswamedha 99 99 Kadar, Joe   1 0 Nalabotu, Viswamedha 99
Bailey, Richard     93 Coleshill 5 76 Nalabotu, Chandrahas 0 1 Lewis, John B   98
Nixon, Peter   93 Walsall Kipping 6 90 Wood, Penny A     Sandhu, Ravi   85 Final 02-Apr
Dicen, Elis Denele   92 South Birmingham 5 81 Hathaway, Martyn   99 Kadar, Joe   1 0 Lewis, John B   98
Jones, Malcolm     92 Coleshill 5 ~~ Cotterell, David M   W B
Wood, Penny A   90 Solihull 6
Sandhu, Ravi   85 Halesowen 6 Round 3 by 1st March 100 Max CHAMPION Kadar, Joe
Hathaway, Martyn   81 Halesowen 6 90 Wood, Penny A     Lewis, John B   98
Nalabotu, Chandrahas 76 South Birmingham 5 98 Lewis, John B   1 0 Wood, Penny A     90 South Birmingham
Cotterell, David M   ~~ Shirley & Wythall 5 99 Hughes, Peter J     0 1 Kadar, Joe   99
  Individual Band ❻   80 Max                            
9 Players Grade Club Team Round 1 Round 2
Vanes, Thomas     80 Coleshill 6 58 Green, Des J     0 1 Bignall, Paul   64 51 Bissell, Colin C     0 1 Bignall Paul   64
Smith, Matt   75 South Birmingham 5 80 Vanes, Thomas     80 Vanes, Thomas     1 0 Benson, Terence V   ~~
Randall, Dave     73 Ward End Social 6 75 Smith, Matt     75 Smith, Matt   Brooks Daniel J     ~~
Bignall, Paul   64 Greenlands 6 73 Randall, Dave     ~~ Brooks Daniel J     0 1 Smith, Matt   75
Green, Des J   58 Coleshill 6 51 Bissell, Colin C     73 Randall, Dave   0 1 Evans, Ross J   ~~
Bissell, Colin C     51 Coleshill 6 ~~ Benson, Terence V  
Benson, Terence V   ~~ Ward End Social 6 ~~ Brooks Daniel J     Final 02-Apr
Brooks Daniel J   ~~ South Birmingham 5 ~~ Evans, Ross J     75 Smith, Matt   0 1 Vanes, Thomas     80
Evans, Ross J   ~~ Ward End Social 6 W B
Round 3 by 1st March 80 Max CHAMPION Vanes, Thomas
64 Bignall Paul   0 1 Vanes, Thomas     80
~~ Evans, Ross J   0 1 Smith, Matt   75 Coleshill
BDCL Indy 2017-18
57 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman Rob Glass
  Individual ❶    
7 Players Gde Club Team Round 1 19-Jan-18 Round 2 30-Mar-18
Southall, Andrew C   183 Warley Quinborne 183 Southall, Andrew C *** Wildboar, Mike     146 178 Edge, John A   0 1 Southall, Andrew C   183
Edge, John A   178 Halesowen 151 Turner, Jon   1 0 Cox, Chris       118 157 Emery, Ian   1 0 Turner, Jon   151
Gardiner, David     162 Sutton Coldfield 162 Gardiner, David     0 1 Edge, John A   178
Emery, Ian   157 Warley Quinborne 157 Emery, Ian         Final
Turner, Jon   151 Warley Quinborne *** Progresses after winning 5 minute tie breaker game. 183 Southall, Andrew C   1 0 Emery, Ian   157
Wildboar, Mike     146 Coleshill
Cox, Chris     118 Mercia ❶ CHAMPION Southall, Andrew C
Warley Quinborne
  Individual ❷    
6 Players Gde Club Team Round 1 19-Jan-18 Round 2 30-Mar-18
Ingram, Keith R     168 Shirley & Wythall 154 Glass, Robert   1 0 Dickson, Fred S     138 168 Ingram, Keith R     1 0 Glass, Robert   154
Mildenhall, John   159 Sutton Coldfield 159 Mildenhall, John   1 0 Byrne, Nigel     152 153 Lane, Tim A   1 0 Mildenhall, John   159
Glass, Robert   154 South Birmingham 168 Ingram, Keith R     Lane, Tim A   153
Lane, Tim A   153 South Birmingham
Byrne, Nigel   152 Solihull Final ❷ CHAMPION Ingram, Keith R
Dickson, Fred S     138 South Birmingham 168 Ingram, Keith R     Lane, Tim A     153
153 Lane, Tim A     0 1 Ingram, Keith R     168 Shirley Wythall
  Individual ❸    
11 Players Gde Club Team Round 1 08-Dec-17 Round 2 09-Feb-18
Fahy, John F   149 Warley Quinborne 123 Spillane, Kevin J   0 1 Bricknell, Rob   126 149 Fahy, John F   1 0 Biddle, Mike A     131
Pitt, Chris W   141 Shirley Wythall 127 Kent, Arthur F   0 1 Fahy, John F   149 135 Marks, Robert     Pitt, Chris W   141
Evans, Christopher J   136 Mutual Circle 131 Paffard, Mark   0 1 Biddle, Mike A     131 141 Pitt, Chris W   0 1 Marks, Robert     135
Marks, Robert     135 Sutton Coldfield 114 Johnson, Mike J   0 1 Evans, Christopher J   136 126 Bricknell, Rob    
Biddle, Mike A     131 Boldmere 135 Marks, Robert     Burnet, Alan J   129 136 Evans, Christopher J  
Paffard, Mark   131 Mutual Circle 129 Burnet, Alan J   0 1 Marks, Robert     135
Burnet, Alan J   129 Warley Quinborne 141 Pitt, Chris W   Final
Kent, Arthur F   127 Sutton Coldfield 135 Marks, Robert     1 0 Bricknell, Rob   126
Bricknell, Rob   126 Redditch Round 3 30-Mar-18
Spillane, Kevin J   123 Boldmere 126 Bricknell, Rob   Fahy, John F     149 ❸ CHAMPION Marks, Robert
Johnson, Mike J   114       Solihull 149 Fahy, John F     0 1 Bricknell, Rob   126
136 Evans, Christopher J   0 1 Marks, Robert     135 Sutton Coldfield
  Individual ❹    
12 Players Gde Club Team Round 1 08-Dec-17 Round 2 09-Feb-18
Chowdhury, Mohammed 179 Westminster 139 Collier, Lee E   1 0 Hussain, Adrian     121 145 Smith, David   1 0 Maybury, Philip C   132
Fellows, T Lee   ~~ Warley Quinborne ~~ Fellows, T Lee   Chowdhury, Mohammed 179 179 Chowdhury, Mohammed Threlfall, Roger     139
Smith, David   145 Redditch 145 Smith, David   1 0 Stanton, T Giles     132 131 Killarney, Simon A  
Threlfall, Roger     139 Rushall 127 Groombridge, Mike J Killarney, Simon A   131 139 Collier, Lee E    
Collier, Lee E   139 Westminster 131 Killarney, Simon A   1 0 Groombridge, Mike J 127
Stanton, T Giles     132 Redditch 116 Valea, Ionut Florin   0 1 Threlfall, Roger     139 Final
Maybury, Philip C   132 Warley Quinborne 118 Green, Derek   0 1 Maybury, Philip C   132 145 Smith, David   0 1 Chowdhury, Mohammed 179
Killarney, Simon A   131 South Birmingham
Groombridge, Mike J 127 Walsall Kipping ❹ CHAMPION Chowdhury, Mohammed
Hussain, Adrian     121 Warley Quinborne Round 3 30-Mar-18
Green, Derek   118 South Birmingham 131 Killarney, Simon A   0 1 Smith, David     145 Westminster
Valea, Ionut Florin   116 Warley Quinborne 139 Collier, Lee E   0 1 Chowdhury, Mohammed 179
  Individual ❺    
10 Players Gde Club Team Round 1 08-Dec-17 Round 2 09-Feb-18
Phipps, Malcolm J   118 Boldmere 100 Draper, Martin J   1 0 Little, Matthew     ~~ 116 East, Chris   1 0 Draper, Martin J   100
East, Chris   116 Sutton Coldfield 95 Hughes, Peter J     0 1 Phipps, Malcolm J   118 114 Dicen, Imogen     118 Phipps, Malcolm J  
Dixon, Bill     114 Boldmere 71 Faye, Steve   0 1 East, Chris     116 114 Dixon, Bill    
Dicen, Imogen     114 South Birmingham 114 Dixon, Bill     Hathaway, Martyn   87
Draper, Martin J   100 Warley Quinborne 87 Hathaway, Martyn   0 1 Dixon, Bill     114 Final
Hughes, Peter J     95 Mutual Circle 94 Taylor, AT (Tony)   0 1 Dicen, Imogen     114 114 Dixon, Bill     0 1 East, Chris   116
Taylor, AT (Tony)   94 Halesowen
Little, Matthew     ~ South Birmingham Round 3 30-Mar-18 ❺ CHAMPION East, Chris
Hathaway, Martyn   87 West Midlands Police 114 Dicen, Imogen     0 1 East, Chris     116
Faye, Steve   71 Mutual Circle 118 Phipps, Malcolm J   0 1 Dixon, Bill     114 Sutton Coldfield
  Individual ❻    
11 Players Gde Club Team Round 1 08-Dec-17 Round 2 09-Feb-18
Barrett, Paul     122 Coleshill 122 Vanes, Thomas     0 1 Williamson, Chris   85 84 Jones, Malcolm     0 1 Williamson, Chris   85
Pakenham, John H   107 Warley Quinborne 76 Bailey, Richard     Dawson, Brian     75 76 Kadar, Joe   Bailey, Richard     76
Leadbetter, Scott   106 University Birmingham 52 Green, Des J   0 1 Leadbetter, Scott   106 76 Bailey, Richard     0 1 Kadar, Joe   76
Williamson, Chris   85 Warley Quinborne 81 Watkins, Harvey S   1 0 Barrett, Paul     122 106 Leadbetter, Scott  
Jones, Malcolm     84 Coleshill 107 Pakenham, John H   Jones, Malcolm     84 81 Watkins, Harvey S  
Watkins, Harvey S   81 Warley Quinborne 84 Jones, Malcolm     Pakenham, John H   107
Bailey, Richard     76 Coleshill 107 Pakenham, John H   0 1 Jones, Malcolm     84 Final
Kadar, Joe     76 South Birmingham 76 Kadar, Joe   76 Kadar, Joe   0 1 Leadbetter, Scott   106
Dawson, Brian     75 Kynoch
Vanes, Thomas     74 Coleshill Round 3 30-Mar-18 ❻ CHAMPION Leadbetter, Scott
Green, Des J     52 Coleshill 85 Williamson, Chris   0 1 Leadbetter, Scott   106
81 Watkins, Harvey S   0 1 Kadar, Joe     76 University Birmingham
BDCL Indy 2016-17
43 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman Rob Glass
  Individual ❶    
6 Players   Gde Club Team Round 1 Final to be played Tuesday 18th April at Olton
Mycroft, Richard   188 South Birmingham 188 Mycroft, Richard   0 1 Glass, Robert   154 154 Glass, Robert   0 1 Southall, Andrew C   171
Edge, John A   183 Halesowen 157 Lane, Tim A   0 1 Southall, Andrew C   171
Wildboar, Mike   176 Coleshill 183 Edge, John A   ❶ CHAMPION Southall, Andrew C
Southall, Andrew C   171 Warley Quinborne 176 Wildboar, Mike    
Lane, Tim A   157 South Birmingham Warley Quinborne
Glass, Robert   154 South Birmingham Round 2
154 Glass, Robert   1 0 John Edge     183
171 Southall, Andrew C   1 0 Wildboar, Mike     176
  Individual ❷    
7 Players   Gde Club Team Round 1 Round 2
Emery, Ian   169 Warley Quinborne 167 Ingram, Keith R   Turner, Jon     151 149 Fahy, John F     1 0 Evans, Christopher J   143
Ingram, Keith R   167 Shirley Wythall 151 Turner, Jon     0 1 Ingram, Keith R   167 167 Ingram, Keith R     1 0 Emery, Ian     169
Turner, Jon   151 Warley Quinborne 169 Emery, Ian   Fred Dickson     141
Fahy, John F   149 Warley Quinborne 133 Burnet, Alan J   0 1 Fahy, John F     149 Final to be played Tuesday 18th April at Olton
Evans, Christopher J   143 Mutual Circle 143 Evans, Christopher J   149 Fahy, John F   0 1 Ingram, Keith R     167
Dickson, Fred S   141 South Birmingham
Burnet, Alan J   133 Warley Quinborne ❷ CHAMPION Ingram, Keith R
Shirley Wythall
  Individual ❸    
8 Players   Gde Club Team Round 1 Round 2
Gardiner, David   164 Sutton Coldfield 135 Biddle, Mike A   Kent, Arthur F     124 164 Gardiner, David     1 0 Byrne, Nigel     137
Byrne, Nigel   137 Solihull 124 Kent, Arthur F     0 1 Biddle, Mike A   135 135 Biddle, Mike A     0 1 Pitt, Chris W     122
Biddle, Mike A   135 Boldmere 137 Byrne, Nigel   1 0 Mark Paffard     117
Phipps, Malcolm J   131 Boldmere 105 Cox, Chris   Gardiner, David     164 Final to be played Tuesday 18th April at Olton
Kent, Arthur F   124 Sutton Coldfield 164 Gardiner, David     Cox, Chris   105 122 Pitt, Chris W   0 1 Gardiner, David     164
Pitt, Chris W   122 Shirley Wythall 105 Cox, Chris   0 1 Gardiner, David     164
Paffard, Mark   117 Mutual Circle 122 Pitt, Chris W     1 0 Phipps, Malcolm J   131 ❸ CHAMPION David Gardiner
Cox, Chris   105 Stourbridge
Sutton Coldfield
  Individual ❹    
9 Players   Gde Club Team Round 1 Round 2
Collier, Lee E   142 Westminster 124 Hussain, Adrian   1 0 Collier, Lee E   142 117 Hall, Ray ***   Hussain, Adrian     124
Groombridge, Mike J 139 Walsall Kipping 125 Green, Derek   1 0 Maybury, Philip C   115 *** Hall, Ray withdrew after Rapid Play tie ***
Green, Derek   125 South Birmingham 123 Johnson, Mike J   Groombridge, Mike J 139
Papathanasopoulos, Nik 125 South Birmingham 139 Groombridge, Mike J 1 0 Johnson, Mike J   123 Final to be played Tuesday 18th April at Olton
Hussain, Adrian   124 Warley Quinborne 119 Hodgskin, Paul   0 1 Papathanasopoulos, Nik 125 124 Hussain, Adrian     0 1 Papathanasopoulos, Nik 125
Johnson, Mike J   123 Solihull 117 Hall, Ray   125 Papathanasopoulos, Nik
Hodgskin, Paul   119 Olton 125 Green, Derek   139 Groombridge, Mike J ❹ CHAMPION Nick Papathanasopoulos
Hall, Ray   117 Warley Quinborne
Maybury, Philip C   115 Warley Quinborne Round 3 South Birmingham
125 Papathanasopoulos, Nik 1 0 Green, Derek     125
139 Groombridge, Mike J 0 1 Hussain, Adrian     124
  Individual ❺    
4 Players   Gde Club Team Round 1 Final to be played 18 April at Olton
Threlfall, Roger   138 Rushall 111 Dixon, Bill     0 1 Hughes, Peter J     108 108 Hughes, Peter J     0 1 Threlfall, Roger     138
Dixon, Bill   111 Boldmere 66 Faye, Steve   0 1 Threlfall, Roger     138 ❺ CHAMPION Roger Threlfall
Hughes, Peter J   108 Mutual Circle
Faye, Steve   66 Mutual Circle Rushall
  Individual ❻    
9 Players   Gde Club Team Round 1 Round 2
Draper, Martin J   112 Warley Quinborne 108 Pakenham, John H   1 0 Bailey, Richard     ~~ 112 Draper, Martin J   0 1 Barrett, Paul      
Pakenham, John H   108 Warley Quinborne 51 Green, Des J   0 1 Kadar, Joe     69 108 Pakenham, John H   ~~ Jones, Malcolm    
Watkins, Harvey S   87 Warley Quinborne 51 Martyn Hathaway   Draper, Martin J   112 69 Kadar, Joe    
Hathaway, Martin   86 West Midlands Police 87 Watkins, Harvey S   0 1 Jones, Malcolm     ~~
Kadar, Joe   69 South Birmingham ~~ Barrett, Paul   Final to be played Tuesday 2nd May at Olton
Green, Des J   51 Coleshill 69 Kadar, Joe   0 1 Barrett, Paul     ~~
Jones, Malcolm   ~~ Coleshill Round 3
Barrett, Paul   ~~ Coleshill 69 Kadar, Joe   1 0 Pakenham, John H   108 ❻ CHAMPION Paul Barrett
Bailey, Richard   ~~ Coleshill ~~ Jones, Malcolm   0 1 Barrett, Paul     ~~
Coleshill
BDCL Indy 2015-16
51 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman John Mildenhall
  Individual ❶    
8 Players Gde Club Team Round 1 By 4/12 Final ###
Edge, John A   182 Halesowen 182 Edge, John A     1 0 Glass, Robert     156 182 Edge, John A   Mycroft, Richard   171
Emery, Ian   182 Warley Quinborne 182 Emery, Ian     0 1 Southall, Andrew C   178 171 Mycroft, Richard   1 0 Edge, John A   182
Southall, Andrew C   178 Warley Quinborne 166 Gardiner, David     Turner, Jon     163
Mycroft, Richard   171 South Birmingham 163 Turner, Jon     1 0 Gardiner, David     166 ❶ CHAMPION Mycroft, Richard
Ingram, Keith R   170 Shirley & Wythall 170 Ingram, Keith R     0 1 Mycroft, Richard   171
Gardiner, David   166 Sutton Coldfield South Birmingham
Turner, Jon   163 Warley Quinborne Round 2 By 19/2
Glass, Robert   156 South Birmingham 171 Mycroft, Richard   1 0 Southall, Andrew C   178
163 Turner, Jon   0 1 Edge, John A   182
  Individual ❷    
7 Players Gde Club Round 1 By 4/12 Final at Olt ###
Mildenhall, John   160 Sutton Coldfield 138 Burnet, Alan J     1 Lane, Tim A     150 150 Lane, Tim A   0 1 Mildenhall, John   160
Byrne, Nigel   156 Solihull 141 Phipps, Malcolm J   0 1 Mildenhall, John   160
Fahy, John F   151 Warley Quinborne 150 Kulkarni, Girish     0 1 Fahy, John F     151 ❷ CHAMPION Mildenhall, John
Lane, Tim A   150 South Birmingham 156 Byrne, Nigel    
Kulkarni, Girish V (Dr) 150 South Birmingham Sutton Coldfield
Phipps, Malcolm J   141 Boldmere Round 2 By 19/2
Burnet, Alan J   138 Warley Quinborne 160 Mildenhall, John   1 Byrne, Nigel   156
151 Fahy, John F   1 Lane, Tim A   150
  Individual ❸    
7 Players Gde Club Round 1 By 4/12 Final at Olt ###
Collier, Lee E   153 Saint Georges 153 Collier, Lee E     1 Evans, Christopher J   142 145 Ho, Marco   1 0 Marks, Robert   130
Ho, Marco   145 South Birmingham 145 Ho, Marco     1 0 Walker, Terry W   145
Walker, Terry W   145 South Birmingham 142 Paffard, Mark     1 Marks, Robert     130 ❸ CHAMPION Ho, Marco
Paffard, Mark   142 Mutual Circle 131 Green, Derek    
Evans, Christopher J   142 Mutual Circle South Birmingham
Green, Derek   131 Sutton Coldfield Round 2 By 19/2
Marks, Robert     130 Sutton Coldfield 130 Marks, Robert     1 0 Green, Derek     131
142 Evans, Christopher J   0 1 Ho, Marco     145
  Individual ❹    
11 Players Gde Club Round 1 By 27/11 Round 2 By 5/2
Podlesak, Mark   141 Bushbury 113 Hussain, Adrian   Watkins, Harvey S   88 ~~ McKay, Christopher   1 0 Hussain, Adrian     113
Maybury, Phillip C   132(98 Warley Quinborne 127 Johnson, Mike J ***   Grzywaczewski, Karol   119 114 Llewelyn, John D   0 1 Podlesak, Mark     141
Johnson, Mike J   127 Solihull 119 Grzywaczewski, Karol   Johnson, Mike J ***   127 132(98 Maybury, Phillip C   Grzywaczewski, Karol   119
Berry, Steve   122 Warley Quinborne 122 Berry, Steve   0 1 McKay, Christopher   ~~
Grzywaczewski, Karol   119 Olton 132(98 Maybury, Phillip C   1 0 Jones, Simon A   103
Llewelyn, John D   114 Olton 104 Pakenham, John H   0 1 Llewelyn, John D   114 Final at Olt
Hussain, Adrian   113 Warley Quinborne 141 Podlesak, Mark   *** Johnson, Mike J Withdrew after 2 draws *** 132(98 Maybury, Phillip C   1 Grzywaczewski, Karol   129
Pakenham, John H   104 Warley Quinborne
Jones, Simon A   103 Walsall Kipping Round 3 By 18/3 ❹ CHAMPION Grzywaczewski, Karol
Watkins, Harvey S   88 Warley Quinborne 141 Podlesak, Mark   Maybury, Phillip C   132(98
McKay, Christopher   ~~ Warley Quinborne 129 Grzywaczewski, Karol   McKay, Christopher   ~~ Olton
Podlesak, Mark Withdrew McKay, Christopher Withdrew
  Individual ❺    
12 Players Gde Club Round 1 By 27/11 Round 3 By 18/3
Wiltshir, Richard   138 Rushall 129 Oliver, Peter JR     1 0 Harrington, Ben     ~~ 88 Kumar, Niraj   0 1 Wiltshir, Richard   138
Oliver, Peter JR     129 Sutton Coldfield 120 Barrett, Jim     1 0 Hillman, R (Bob)   73 63 Faye, Steve   0 1 Woollaston, Alan T   129
Woollaston, Alan T   129 South Birmingham 119 East, Chris     0 1 Wiltshir, Richard   138
Barrett, Jim   120 South Birmingham 103 Hughes, Peter J     0 1 Woollaston, Alan T   129 Final at WQ ###
East, Chris   119 Sutton Coldfield ~~ Ortega, Eric     0 1 Kumar, Niraj     88 138 Wiltshir, Richard   Woollaston, Alan T   129
Hughes, Peter J   103 Mutual Circle 101 Dixon, Bill       0 1 Faye, Steve     63
Dixon, Bill   101 Boldmere ❺ CHAMPION Woollaston, Alan T
Kumar, Niraj   88 Boldmere Round 2 By 5/2
Hillman, R (Bob)   73 Boldmere 138 Wiltshir, Richard   1 0 Barrett, Jim     120 South Birmingham
Faye, Steve   63 Mutual Circle 129 Woollaston, Alan T   1 0 Oliver, Peter JR     129
Harrington, Ben   ~~ Boldmere 88 Kumar, Niraj    
Ortega, Eric   ~~ Sutton Coldfield 63 Faye, Steve    
  Individual ❻    
6 Players Gde Club Round 1 By 4/12 Round 2 By 19/2
Threlfall, Roger     140 Rushall 94 Wassell, John     1 0 Green, Des J     51 90 Hathaway, Martin   Threlfall, Roger     140
Wassell, John   94 Sutton Coldfield 140 Threlfall, Roger     1 0 Gazee, Trevor     60 ~~ Kadar, Joe   Wassell, John     94
Hathaway, Martin   90 West Midlands Police 90 Hathaway, Martin   Kadar, Joe   ~~ 94 Wassell, John   Kadar, Joe     ~~
Gazee, Trevor   60 Sutton Coldfield Hathaway, Martin Withrew ~~ Kadar, Joe   1 0 Wassell, John     94
Green, Des J   51 Sutton Coldfield
Kadar, Joe   ~~ South Birmingham Final at Olt 22-Mar ❻ CHAMPION Roger Threlfall
140 Threlfall, Roger     1 0 Kadar, Joe   ~~
Rushall
BDCL Indy 2014-15
49 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman John Mildenhall
  Individual ❶    
6 Players Gde Club Round 1 By 28/11 Round 2 By 13/2
Edge, John A   186 Halesowen 170 Clarke, Neil     0 1 Southall, Andrew C   186 171 Ingram, Keith R     0 1 Edge, John A     186
Southall, Andrew C   186 Warley Quinborne 175 Smith, Simon C     Ingram, Keith R     171 186 Southall, Andrew C   Mycroft, Richard   176
Mycroft, Richard   176 South Birmingham 171 Ingram, Keith R     1 0 Smith, Simon C     175 176 Mycroft, Richard   Southall, Andrew C   186
Smith, Simon C   175 Warley Quinborne 186 Edge, John A     186 Southall, Andrew C   0 1 Mycroft, Richard   176
Ingram, Keith R     171 Shirley & Wythall 176 Mycroft, Richard  
Clarke, Neil   170 South Birmingham ❶ CHAMPION Edge, John A
Final at Olt By 21/04
176 Mycroft, Richard   0 1 Edge, John A   186 Halesowen
  Individual ❷    
11 Players Gde Warley Quinborne Round 1 By 28/11 Round 3 By 27/2
Turner, Jon   161 Sutton Coldfield 143 Evans, Christopher J   1 0 Dickson, Fred S     136 153 Emery, Ian   1 0 Burnet, Alan J     142
Gardiner, David   160 Mutual Circle 161 Turner, Jon     1 0 Paffard, Mark     152 149 Byrne, Nigel   0 1 Glass, Robert     141
Paffard, Mark   152 Warley Quinborne 153 Emery, Ian     1 0 Lane, Tim A     151
Emery, Ian   153 South Birmingham 149 Byrne, Nigel     Fahy, John F     146 Final at Olt By 21/04
Lane, Tim A   151 Solihull 160 Gardiner, David     Burnet, Alan J     142 141 Glass, Robert   Emery, Ian     153
Byrne, Nigel   149 Mutual Circle 141 Glass, Robert     153 Emery, Ian   Glass, Robert     141
Evans, Christopher J   143 South Birmingham 141 Glass, Robert   0 1 Emery, Ian     153
Dickson, Fred S   136 Warley Quinborne Round 2 By 19/12
Fahy, John F   146 Warley Quinborne 142 Burnet, Alan J   1 0 Fahy, John F   146 ❷ CHAMPION Emery, Ian
Burnet, Alan J   142 South Birmingham 160 Gardiner, David     0 1 Emery, Ian   153
Glass, Robert   141 141 Glass, Robert   Evans, Christopher J   143 Warley Quinborne
143 Evans, Christopher J   0 1 Glass, Robert   141
161 Turner, Jon   0 1 Byrne, Nigel   149
  Individual ❸    
6 Players Gde Club Round 1 By 28/11 Final
Thompson, Peter I   165 Mercia 119 Pakenham, John H   0 1 Watkins, Harvey S   86 131 Phipps, Malcolm J   Kent, Arthur F   128
Kent, Arthur F   128 Sutton Coldfield 165 Thompson, Peter I   0 1 Goray, Satnam S   119 128 Kent, Arthur F   0 1 Phipps, Malcolm J   131
Phipps, Malcolm J   131 Boldmere 131 Phipps, Malcolm J  
Pakenham, John H   119 Warley Quinborne 128 Kent, Arthur F     ❸ CHAMPION Phipps, Malcolm J
Goray, Satnam S   119 Mutual Circle
Watkins, Harvey S   86 Warley Quinborne Round 2 By 13/2 Boldmere
128 Kent, Arthur F   1 0 Watkins, Harvey S  
131 Phipps, Malcolm J   1 0 Goray, Satnam S  
  Individual ❹    
10 Players Gde Club Round 1 By 28/11 Round 2 By 19/12
Collier, Lee E   155 St Georges 130 Johnson, Mike J   0 1 Ho, Marco   122 126 Hoare, Michael WA   0 1 Collier, Lee E     155
Kulkarni, Girish V (Dr) 132e South Birmingham 128 Biddle, Mike A     0 1 Lakin, John   130 112 Kurov, Viktor   0 1 Maher, Mike P     127
Johnson, Mike J   130 Solihull 108 Llewelyn, John D   108 Llewelyn, John D   0 1 Ho, Marco     122
Lakin, John   130 Boldmere 127 Maher, Mike P     130 Lakin, John   1 0 Kulkarni, Girish V (Dr) 132e
Biddle, Mike A   128 Boldmere 126 Hoare, Michael WA  
Maher, Mike P   127 Lichfield 155 Collier, Lee E     Final at Olt By 21/04
Hoare, Michael WA   126 Lichfield 132e Kulkarni, Girish V (Dr) 122 Ho, Marco   Collier, Lee E   155
Ho, Marco   122 South Birmingham 112 Kurov, Viktor    
Kurov, Viktor   112 South Birmingham ❹ CHAMPION Shared
Llewelyn, John D   108 Olton Round 3 By 27/2
155 Collier, Lee E   1 0 Maher, Mike P     127
122 Ho, Marco   1 0 Lakin, John     130
  Individual ❺    
10 Players Gde Club Round 1 By 28/11 Round 2 By 19/12
East, Chris   125 Sutton Coldfield 109 Hathaway, Martin   Bellis, Andy     ~~ 67 Gazee, Trevor   Dixon, Bill     98
Hathaway, Martin   109 West Midlands Police 59 Faye, Steve     1 0 Hughes, Peter J     95 50 Green, Des J   0 1 Marks, Robert     ~~
Walker, Mike BA   111 Mutual Circle 111 Walker, Mike BA   Gazee, Trevor     67 111 Walker, Mike BA   1 0 Faye, Steve     59
Dixon, Bill   98 Boldmere 98 Dixon, Bill       Marks, Robert     ~~ 125 East, Chris   1 0 Hathaway, Martin   109
Hughes, Peter J   95 Mutual Circle 50 Green, Des J     East, Chris     125
Gazee, Trevor   67 Sutton Coldfield Final at SC By 20/4
Faye, Steve   59 Mutual Circle Round 3 By 27/2 ~~ Marks, Robert     East, Chris   125
Green, Des J   50 Sutton Coldfield ~~ Marks, Robert     1 0 Gazee, Trevor     67 125 East, Chris   0 1 Marks, Robert     ~~
Marks, Robert   ~~ Sutton Coldfield 125 East, Chris   Walker, Mike BA   111
Bellis, Andy   ~~ Sutton Coldfield ❺ CHAMPION Marks, Robert
Sutton Coldfield
  Individual ❻    
6 Players Gde Club Round 1 By 12/12 Final at Olt By 21/04
Woollaston, Alan T   111 South Birmingham 90 Garner, Bramwell   0 1 Taylor, A (Tony)     91 64 Field, Andrew   0 1 Taylor, A (Tony)     91
Wood, Stuart E   93 Kynoch 82 Kumar, Niraj     0 1 Wood, Stuart E     93
Taylor, A (Tony)   91 Halesowen 89 Harman, Geoff     1 0 Hillman, R (Bob)   78 ❻ CHAMPION Taylor, A (Tony)
Garner, Bramwell   90 Olton 64 Field, Andrew     1 0 Woollaston, Alan T   111
Harman, Geoff   89 Boldmere Halesowen
Kumar, Niraj   82 Boldmere Round 2 By 13/2
Hillman, R (Bob)   78 Boldmere 93 Wood, Stuart E     0 1 Taylor, A (Tony)     91
Field, Andrew   64 Halesowen 89 Harman, Geoff     0 1 Field, Andrew     64
BDCL Indy 2013-14
45 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman John Mildenhall
  Individual ❶    
5 Players Gde Club Round 1 Final
Edge, John A     187 Halesowen 187 Edge, John A   0 1 Ingram, Keith R     175 175 Ingram, Keith R     1 0 Southall, Andrew C   179
Southall, Andrew C   179 Warley Quinborne 174 Smith, Simon C     0 1 Southall, Andrew C   179
Ingram, Keith R     175 Shirley & Wythall 163 Jackson, Dale   ❶ CHAMPION Ingram, Keith R
Smith, Simon C     174 Warley Quinborne
Jackson, Dale     163 Halesowen Round 2 Shirley Wythall
179 Southall, Andrew C   1 0 Jackson, Dale     163
175 Ingram, Keith R    
  Individual ❷    
11 Players Gde Club Round 1 Round 2
Wightman, David R   165 Wolverhampton 159 Lane, Tim A     Wightman, David R   165 132 Kent, Arthur F   1 0 Emery, Ian     157
Lane, Tim A     159 South Birmingham Lane, Tim A. withdrew after a draw 165 Wightman, David R   1 0 Fahy, John F     151
Emery, Ian     157 Warley Quinborne 154 Gardiner, David     1 0 Johnson, Mike J   148 154 Gardiner, David  
Gardiner, David     154 Warley Quinborne 153 Byrne, Nigel   Burnet, Alan J   132 153 Byrne, Nigel  
Byrne, Nigel     153 Solihull 132 Burnet, Alan J   0 1 Byrne, Nigel   153
Fahy, John F     151 Warley Quinborne 151 Emery, Ian   1 0 Evans, Christopher J   141 Final
Johnson, Mike J   148 Solihull 151 Fahy, John F   Glass, Robert   144 165 Wightman, David R   0 1 Gardiner, David   154
Glass, Robert     144 South Birmingham 144 Glass, Robert   0 1 Fahy, John F   151
Evans, Christopher J   141 Mutual Circle 132 Kent, Arthur F   ❷ CHAMPION David Gardiner
Kent, Arthur F     132 Sutton Coldfield
Burnet, Alan J     132 Warley Quinborne Round 3 Sutton Coldfield
165 Wightman, David R   1 0 Kent, Arthur F   132
153 Byrne, Nigel     0 1 Gardiner, David     154
  Individual ❸    
7 Players Gde Club Round 1 Round 2
Collier, Lee E     154 St Georges 134 Pitt, Chris W     0 1 Collier, Lee E   154 154 Collier, Lee E   1 0 Holowczak, Alex R   139
Phipps, Malcolm J   140 Boldmere 139 Holowczak, Alex R   1 0 Walker, Mike BA   120 133 Paffard, Mark   1 0 Llewelyn, John D   133
Holowczak, Alex R   139 Warley Quinborne 140 Phipps, Malcolm J   Paffard, Mark   133
Pitt, Chris W     134 Shirley & Wythall 133 Paffard, Mark   Phipps, Malcolm J   140 Final
Llewelyn, John D   133 Olton 140 Phipps, Malcolm J   0 1 Paffard, Mark   133 154 Collier, Lee E   Paffard, Mark     133
Paffard, Mark     133 Mutual Circle 133 Llewelyn, John D  
Walker, Mike BA   120 Mutual Circle ❸ CHAMPION Shared
  Individual ❹    
3 Players Gde Club Round 1 Final
Green, Derek     140 Sutton Coldfield 140 Green, Derek   East, Chris     129 123 Green, John   Green, Derek     140
East, Chris     129 Sutton Coldfield 129 East, Chris     0 1 Green, Derek   140 140 Green, Derek   Green, John     123
Green, John     123 Solihull 123 Green, John   Green, John withdrew after 2 draws
❹ CHAMPION Green, Derek
Sutton Coldfield
  Individual ❺    
9 Players Gde Club Round 1 Round 3
Dickson, Fred S     124 South Birmingham 124 Dickson, Fred S     1 0 Dixon, Bill     104 124 Dickson, Fred S     Goray, Satnam S   116
Goray, Satnam S   116 Mutual Circle 108 Hughes, Peter J     0 1 Woollaston, Alan T   103 103 Woollaston, Alan T   1 0 Hathaway, Martin   114
Hathaway, Martin   114 West Midlands Police 63 Faye, Steve   0 1 Goray, Satnam S   116
Hughes, Peter J     108 Mutual Circle 91 Watkins, Harvey S   0 1 Hathaway, Martin   114 Final
Woodward, Pauline   106 Warley Quinborne 106 Woodward, Pauline   124 Dickson, Fred S     1 0 Woollaston, Alan T   103
Dixon, Bill       104 Boldmere
Woollaston, Alan T   103 South Birmingham Round 2 ❺ CHAMPION Dickson, Fred S
Watkins, Harvey S   91 Warley Quinborne 106 Woodward, Pauline   0 1 Dickson, Fred S     124
Faye, Steve     63 Mutual Circle 103 Woollaston, Alan T   Goray, Satnam S   116 South Birmingham
114 Hathaway, Martin  
  Individual ❻    
10 Players Gde Club Round 1 Round 2
Crockett, Stephen J   116 University Birmingham ~~ Shah, Darpit   0 1 Crockett, Stephen J   116 88 Southcote, John W   1 0 Vernon, Colin G     70
Clark, Maureen     109 Halesowen 44 Green, Des J   Hillman, R (Bob)   75 44 Green, Des J  
Taylor, A (Tony)     93 Halesowen 75 Hillman, R (Bob)   0 1 Green, Des J   44 109 Clark, Maureen    
Southcote, John W   88 Halesowen 109 Clark, Maureen     1 0 Dawson, Brian   86 116 Crockett, Stephen J  
Dawson, Brian     86 Kynoch 70 Vernon, Colin G   1 0 Halliwell-Ewen, Terry   ~~
Hillman, R (Bob)   75 Boldmere 93 Taylor, A (Tony)     0 1 Southcote, John W   88 Final
Vernon, Colin G     70 University Birmingham 116 Crockett, Stephen J   1 0 Clark, Maureen     109
Shah, Darpit     ~~ South Birmingham Round 3
Halliwell-Ewen, Terry   ~~ Solihull 116 Crockett, Stephen J   1 0 Green, Des J   44 ❻ CHAMPION Crockett, Stephen J
Green, Des J     44 Westminster 88 Southcote, John W   0 1 Clark, Maureen     109
University Birmingham
BDCL Indy 2012-13
36 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman John Mildenhall
  Individual ❶    
4 Players Gde Club Round 1 Final
Wildboar, Mike     174 Warley Quinborne 161 Mildenhall, John   0 1 Southall, Andrew C   174 174 Southall, Andrew C   Edge, John A     183
Edge, John A   183 Halesowen 174 Wildboar, Mike   Edge, John A   183 183 Edge, John A     1 0 Southall, Andrew C   174
Mildenhall, John   161 Sutton Coldfield
Southall, Andrew C   174 Warley Quinborne ❶ CHAMPION Edge, John A
Halesowen
  Individual ❷    
10 Players Gde Club Round 1 Round 2
Ingram, Keith R     172 Kynoch 145 Turner, Jon   1 0 Fahy, John F     149 145 Turner, Jon     0 1 Hayden, Lawrence F   151
Hayden, Lawrence F   151 Sutton Coldfield 145 Burnet, Alan J   1 2 Glass, Robert     150 157 Emery, Ian     Smith, Simon C     156
Burnet, Alan J   145 Warley Quinborne 150 Glass, Robert     1 2 Burnet, Alan J   145 156 Smith, Simon C     0 1 Emery, Ian     157
Lane, Tim A   162 South Birmingham 145 Burnet, Alan J   1 2 Glass, Robert     150 172 Ingram, Keith R     1 0 Evans, Christopher J   138
Evans, Christopher J   138 Mutual Circle 156 Smith, Simon C   Hayden, Lawrence F   151 150 Glass, Robert     Lane, Tim A   162
Emery, Ian     157 Warley Quinborne 138 Evans, Christopher J   Emery, Ian   157 162 Lane, Tim A   0 1 Glass, Robert     150
Glass, Robert     150 South Birmingham 162 Lane, Tim A   Ingram, Keith R     172
Turner, Jon     145 Warley Quinborne Final
Fahy, John F     149 Warley Quinborne Round 3 172 Ingram, Keith R     1 0 Hayden, Lawrence F   151
Smith, Simon C     156 Warley Quinborne 151 Hayden, Lawrence F   1 0 Emery, Ian   157
150 Glass, Robert     0 1 Ingram, Keith R     172 ❷ CHAMPION Ingram, Keith R
Kynoch
  Individual ❸    
5 Players Gde Club Round 1 Round 2
Collier, Lee E   147 St Georges 131 Walker, Mike BA   Collier, Lee E     147 157 Wightman, David R   1 0 Collier, Lee E     147
Kent, Arthur F   126 Sutton Coldfield 147 Collier, Lee E     1 0 Walker, Mike BA   131 126 Kent, Arthur F   1 0 Paffard, Mark     135
Wightman, David R   157 Wolverhampton 157 Wightman, David R   Paffard, Mark     135
Walker, Mike BA   131 Mutual Circle 126 Kent, Arthur F   ❸ CHAMPION Wightman, David R
Paffard, Mark     135 Mutual Circle
Final Wolverhampton
126 Kent, Arthur F   0 1 Wightman, David R   157
  Individual ❹    
6 Players Gde Club Round 1 Final
Green, Derek   133 Sutton Coldfield 129 Phipps, Malcolm J   1 0 Green, Des   ~~ 133 Green, Derek   Phipps, Malcolm J   129
Phipps, Malcolm J   129 Boldmere ~~ Bryne, Nigel   1 0 Llewelyn, John D   129 129 Phipps, Malcolm J   0 1 Green, Derek   133
Bryne, Nigel   ~~ Solihull 133 Green, Derek  
East, Chris     126 Sutton Coldfield 126 East, Chris     ❹ CHAMPION Green, Derek
Llewelyn, John D   129 Olton
Green, Des     ~~ Westminster Round 2 Sutton Coldfield
133 Green, Derek   1 0 East, Chris     126
~~ Bryne, Nigel   0 1 Phipps, Malcolm J   129
  Individual ❺    
9 Players Gde Club Round 1 Round 2
Watkins, Harvey S   84 Warley Quinborne 84 Watkins, Harvey S   1 0 Pakenham, John H   109 111 Woodward, Pauline   0 1 Watkins, Harvey S   84
Southcote, John W   83 Halesowen 106 Hathaway, Martin   Woodward, Pauline   111 83 Taylor, A (Tony)     Dixon, Bill       101
Woodward, Pauline   111 Warley Quinborne 83 Southcote, John W   Taylor, A (Tony)     83 101 Dixon, Bill       0 1 Taylor, A (Tony)     83
Dixon, Bill     101 Boldmere 101 Dixon, Bill     Hughes, Peter J     114 106 Hathaway, Martin   1 0 Hughes, Peter J     114
Pakenham, John H   109 Warley Quinborne 104 Kearns, Peter   104 Kearns, Peter   0 1 Southcote, John W   83
Hathaway, Martin   106 West Midlands Police
Hughes, Peter J     114 Warley Quinborne Round 3 Final
Taylor, A (Tony)     83 Halesowen 84 Watkins, Harvey S   1 0 Taylor, A (Tony)     83 84 Watkins, Harvey S   1 0 Hathaway, Martin   106
Kearns, Peter     104 Warley Quinborne 83 Southcote, John W   0 1 Hathaway, Martin   106
❺ CHAMPION Watkins, Harvey S
Warley Quinborne
  Individual ❻    
2 Players Gde Club Final
Faye, Steve   ~~ Mutual Circle 74 Hillman, R (Bob)   1 0 Faye, Steve   ~~ ❻ CHAMPION Hillman, R (Bob)
Hillman, R (Bob)   74 Boldmere
Boldmere
BDCL Indy 2011-12
44 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman K.G.Humphreys / A.T.Woollaston
  Individual ❶    
7 Players Gde Club Round 1 Round 2
Southall, Andrew C   184 Warley Quinborne 159 Lane, Tim A   1 0 Uddin, Moin     184 Southall, Andrew C   Edge, John A     179
Wildboar, Mike     179 Warley Quinborne 166 Davies, Dave M   Southall, Andrew C   184 179 Edge, John A     0 1 Southall, Andrew C   184
Edge, John A     179 Halesowen 184 Southall, Andrew C   1 0 Davies, Dave M   166 179 Wildboar, Mike   1 0 Lane, Tim A     159
Davies, Dave M     166 West Bromwich 179 Edge, John A   1 0 Smith, Simon C   158
Lane, Tim A     159 South Birmingham 179 Wildboar, Mike  
Smith, Simon C     158 Warley Quinborne ❶ CHAMPION Wildboar, Mike
Uddin, Moin   139 West Bromwich Final
184 Southall, Andrew C   0 1 Wildboar, Mike   179 Warley Quinborne
  Individual ❷    
6 Players Gde Club Round 1 Round 2
Ingram, Keith R     169 Kynoch 162 Fahy, John F   0 1 Ingram, Keith R     169 160 Turner, Jon   1 0 Glass, Robert     151
Fahy, John F   162 Warley Quinborne 139 Paffard, Mark   0 1 Turner, Jon   160 169 Ingram, Keith R     1 0 Burnet, Alan J     146
Turner, Jon   160 Warley Quinborne 151 Glass, Robert   Burnet, Alan J   146
Glass, Robert   151 South Birmingham ❷ CHAMPION Ingram, Keith R
Burnet, Alan J     146 Warley Quinborne Final
Paffard, Mark   139 Mutual Circle 160 Turner, Jon   0 1 Ingram, Keith R     169 Kynoch
  Individual ❸    
6 Players Gde Club Round 1 Round 2
Collier, Lee E   147 St Georges 147 Collier, Lee E   1 0 Dickson, Fred S     134 147 Collier, Lee E   1 0 Truscott, Ian M     130
Kent, Arthur F   142 Sutton Coldfield 142 Kent, Arthur F   0 1 Wilson, Alex (Sandy)   133 133 Wilson, Alex (Sandy)   Phipps, Malcolm J   134
Phipps, Malcolm J   134 Boldmere 134 Phipps, Malcolm J   Truscott, Ian M     130 134 Phipps, Malcolm J   0 1 Wilson, Alex (Sandy)   133
Dickson, Fred S     134 South Birmingham
Wilson, Alexander (Sandy) 133 Boldmere Final ❸ CHAMPION Shared
Truscott, Ian M     130 Greenlands 147 Collier, Lee E   Wilson, Alex (Sandy)   133
  Individual ❹    
11 Players Gde Club Round 1 Round 2
Emery, Ian   146 Warley Quinborne 120 Hall, R Arthur   0 1 East, Chris     122 130 Evans, Christopher J   1 0 East, Chris   122
Hunt, Jonathan B   137 Boldmere 137 Hayden, Lawrence F   1 0 Kearns, Peter     107 129 Walker, Mike BA   1 0 Goray, Satnam S   126
Hayden, Lawrence F   137 Sutton Coldfield 130 Evans, Christopher J   1 0 Llewelyn, John D   134 137 Hayden, Lawrence F   1 0 Green, Derek   132
Llewelyn, John D   134 Warley Quinborne 132 Green, Derek   Walker, Mike BA   129 137 Hunt, Jonathan B   Emery, Ian   146
Evans, Christopher J   130 Mutual Circle 146 Emery, Ian   Hunt, Jonathan B   137
Green, Derek   132 Sutton Coldfield 126 Goray, Satnam S   Final
Walker, Mike BA   129 Mutual Circle 146 Emery, Ian   0 1 Hayden, Lawrence F   137
Goray, Satnam S   126 Mutual Circle Round 3
East, Chris     122 Sutton Coldfield 129 Walker, Mike BA   0 1 Emery, Ian     146 ❹ CHAMPION Hayden, Lawrence F
Hall, R Arthur     120 Lichfield 130 Evans, Christopher J   0 1 Hayden, Lawrence F   137
Kearns, Peter   107 Warley Quinborne Sutton Coldfield
  Individual ❺    
8 Players Gde Club Round 1 Final
Holowczak Alex     149 Birmingham Checkmates 113 Hathaway, Martin   1 0 Pakenham, John H   106 101 Dixon, Bill     Holowczak Alex     149
Woodward, Pauline   118 Warley Quinborne 118 Woodward, Pauline   0 1 Dixon, Bill     101
Johnson, Alan     114 Boldmere 114 Johnson, Alan   0 1 Hughes, Peter J     102 ❺ CHAMPION Shared
Hathaway, Martin   113 West Midlands Police 88 Watkins, Harvey S   0 1 Holowczak Alex     149
Pakenham, John H   106 Warley Quinborne
Hughes, Peter J     102 Warley Quinborne Round 2
Dixon, Bill     101 Boldmere 113 Hathaway, Martin   0 1 Holowczak Alex     149
Watkins, Harvey S   88 Warley Quinborne 101 Dixon, Bill     1 0 Hughes, Peter J     102
  Individual ❻    
6 Players Gde Club Round 1 Final
Allsop, Brian   129 Greenlands 83 Dawson, Brian   0 1 Hillman, R (Bob)   79 101 Collett, Richard F   1 0 Hillman, R (Bob)   79
Collett, Richard F   101 Greenlands 101 Collett, Richard F   1 0 Taylor, A (Tony)     84
Southcote, John W   91 Halesowen 91 Southcote, John W   Allsop, Brian   129 ❻ CHAMPION Collett, Richard F
Taylor, A (Tony)     84 Halesowen
Dawson, Brian     83 Kynoch Round 2 Greenlands
Hillman, R (Bob)   79 Boldmere 79 Hillman, R (Bob)   1 0 Southcote, John W   91
101 Collett, Richard F   1 0 Allsop, Brian   129
BDCL Indy 2010-11
56 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman K.G.Humphreys
  Individual ❶    
6 Players Gde Club Round 1 Final
Southall, Andrew C   186 Warley Quinborne 174 Edge, John A     Fahy, John F     151 174 Edge, John A   Southall, Andrew C   186
Wildboar, Mike     179 Warley Quinborne Fahy, John F withdrew after a draw 186 Southall, Andrew C   0 1 Edge, John A   174
Smith, Simon C     175 Warley Quinborne 157 Turner, Jon     0 1 Wildboar, Mike     179
Edge, John A   174 Halesowen 186 Southall, Andrew C   Smith, Simon C     175 ❶ CHAMPION Edge, John A
Turner, Jon   157 Warley Quinborne
Fahy, John F   151 Warley Quinborne Round 2 Halesowen
179 Wildboar, Mike     0 1 Edge, John A     174
186 Southall, Andrew C   1 0 Smith, Simon C     175
  Individual ❷    
9 Players Gde Club Round 1 Round 2
Wightman, David R   182 Wolverhampton 137 Dickson, Fred S     1 0 Burnet, Alan J   138 182 Wightman, David R   1 0 Glass, Robert   147
Ingram, Keith R
  172 Kynoch 182 Wightman, David R   Glass, Robert     147 151 Hope, Gary     Hayden, Lawrence F   146
Lane, Tim A   156 South Birmingham 151 Hope, Gary   Lane, Tim A     156 146 Hayden, Lawrence F*** Hope, Gary     151
Hope, Gary   151 South Birmingham 128 Nevin, Mike   Ingram, Keith R
  172 172 Ingram, Keith R
  0 1 Lane, Tim A   156
Glass, Robert   147 South Birmingham 146 Hayden, Lawrence F   128 Nevin, Mike   1 0 Dickson, Fred S     137
Hayden, Lawrence F   146 Sutton Coldfield ***Hayden, Lawrence F withdrew after 2 draws
Burnet, Alan J   138 Warley Quinborne Round 3 Final
Dickson, Fred S     137 South Birmingham 156 Lane, Tim A   Nevin, Mike     128 151 Hope, Gary   0 1 Lane, Tim A   156
Nevin, Mike   128 South Birmingham 128 Nevin, Mike     0 1 Lane, Tim A   156
182 Wightman, David R   0 1 Hope, Gary     151 ❷ CHAMPION Lane, Tim A
South Birmingham
  Individual ❸    
12 Players Gde Club Round 1 Round 2
Collier, Lee E   161 St Georges 147 Dale, Jonathan     1 0 Archibald, Warren   142 142 Ward, Eric   0 1 Collier, Lee E   161
Mitchell, Robert   148 Redditch 141 Biddle, Mike A     1 0 Paffard, Mark   141 142 Wilson, Alexander D   0 1 Dale, Jonathan     147
Dale, Jonathan     147 Shirley & Lucas 133 Goray, Satnam S   Kent, Arthur F     146 148 Mitchell, Robert   1 0 Goray, Satnam S   133
Kent, Arthur F   146 Sutton Coldfield 146 Kent, Arthur F ***   Goray, Satnam S   133 140 Walker, Mike BA   1 0 Biddle, Mike A     141
Wilson, Alexander D   142 Boldmere 140 Oliver, Peter JR     0 1 Walker, Mike BA   140
Archibald, Warren   142 Olton ***Kent, Arthur F lost coin toss after 2 draws Final
Ward, Eric   142 Shirley & Lucas 161 Collier, Lee E   Ward, Eric     142 148 Mitchell, Robert   1 0 Dale, Jonathan     147
Biddle, Mike A     141 Boldmere 142 Wilson, Alexander D   Mitchell, Robert   148
Paffard, Mark   141 Mutual Circle ❸ CHAMPION Mitchell, Robert
Walker, Mike BA   140 Mutual Circle Round 3
Oliver, Peter JR     140 Tamworth & District 161 Collier, Lee E   0 1 Mitchell, Robert   148 Redditch
Goray, Satnam S   133 Mutual Circle 147 Dale, Jonathan     1 0 Walker, Mike BA   140
  Individual ❹    
11 Players Gde Club Round 1 Round 2
Emery, Ian   143 Warley Quinborne 138 Rawson, Louis S   Hussain, Adrian     133 143 Emery, Ian   Rawson, Louis S   138
Crockett, Stephen A   139 Redditch 133 Hussain, Adrian     0 1 Rawson, Louis S   138 138 Rawson, Louis S   0 1 Emery, Ian   143
Groombridge, Mike J 149 Walsall Kipping 127 Evans, Christopher J   0 1 Emery, Ian   143 139 Crockett, Stephen A   Lakin, John   125
Rawson, Louis S   138 Shirley & Lucas 139 Crockett, Stephen A   1 0 Biernacki, Marek     130 Jones, Philip J   0 1 Llewelyn, John D   135
Llewelyn, John D   135 Olton 149 Groombridge, Mike J Jones, Philip J   130 149 Groombridge, Mike J Phipps, Malcolm J   133
Hussain, Adrian     133 Boldmere 135 Llewelyn, John D   Phipps, Malcolm J   130 133 Phipps, Malcolm J   Groombridge, Mike J 149
Phipps, Malcolm J   133 Boldmere 125 Lakin, John   149 Groombridge, Mike J Phipps, Malcolm J   133
Jones, Philip J   130 Boldmere Phipps, Malcolm won coin toss after 3 draws
Evans, Christopher J   127 Mutual Circle Round 3
Lakin, John   125 Boldmere 143 Emery, Ian   1 0 Crockett, Stephen A   139 Final
Biernacki, Marek   128 Sutton Coldfield 133 Phipps, Malcolm J   Llewelyn, John D   135 135 Llewelyn, John D   1 0 Emery, Ian   143
135 Llewelyn, John D   Phipps, Malcolm J   133
133 Phipps, Malcolm J   0 1 Llewelyn, John D   135 ❹ CHAMPION Llewelyn, John D
Olton
  Individual ❺    
13 Players Gde Club Round 1 Round 2
Green, Derek   124 Sutton Coldfield 117 Johnson, Alan   0 1 Pakenham, John H   114 114 Pakenham, John H   1 0 East, Chris   127
East, Chris   127 Sutton Coldfield 112 Woodward, Pauline   1 0 Hathaway, Martin   114 100 Kearns, Peter   Ben, Hill   ~~
Anderton, Robin A   121 Solihull 103 Hughes, Peter J     1 0 Terry, Nigel   93 124 Green, Derek   1 0 Hughes, Peter J     103
Hathaway, Martin   114 West Midlands Police 127 East, Chris   1 0 Anderton, Robin A   121 83 Watkins, Harvey S   0 1 Woodward, Pauline   112
Johnson, Alan   117 Boldmere 115 Dixon, Bill     0 1 Kearns, Peter   100
Dixon, Bill     115 Boldmere 124 Green, Derek   Watkins, Harvey S   83 Final
Pakenham, John H   114 Warley Quinborne ~~ Ben, Hill   124 Green, Derek   1 0 Kearns, Peter   100
Woodward, Pauline   112 Warley Quinborne
Hughes, Peter J     103 Warley Quinborne Round 3 ❺ CHAMPION Green, Derek
Kearns, Peter   100 Warley Quinborne 112 Woodward, Pauline   Green, Derek     124
Terry, Nigel   93 Olton 124 Green, Derek     Woodward, Pauline   112 Sutton Coldfield
Watkins, Harvey S   83 Warley Quinborne 112 Woodward, Pauline   0 1 Green, Derek     124
Ben, Hill   ~~ South Birmingham 114 Pakenham, John H   0 1 Kearns, Peter     100
  Individual ❻    
5 Players Gde Club Round 1 Final
Collett, Richard F   109 Greenlands 82 Dawson, Brian   0 1 Collett, Richard F   109 107 Allsop, Brian   1 0 Collett, Richard F   109
Allsop, Brian   107 Greenlands 92 Taylor, A (Tony)     Hillman, R (Bob)   79
Taylor, A (Tony)     92 Halesowen 107 Allsop, Brian   ❻ CHAMPION Allsop, Brian
Dawson, Brian   82 Kynoch
Hillman, R (Bob)   79 Boldmere Round 2 Greenlands
109 Collett, Richard F   1 0 Taylor, A (Tony)     92
79 Hillman, R (Bob)   0 1 Allsop, Brian     107
BDCL Indy 2009-10
59 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman K.G.Humphreys
  Individual ❶    
9 Players Club Round 1 1-Ind-2 Round 2
Smith, Simon C       Warley Quinborne   Smith, Simon C     0 1 Uddin, Moin         Eckloff, Colin   0 1 Southall, Andrew C    
Eckloff, Colin     Sutton Coldfield   Eckloff, Colin   Southall, Andrew C       Edge, John A   Wildboar, Mike      
Edge, John A     Halesowen   Edge, John A   Wildboar, Mike         Ingram, Keith R     1 0 Bull, Phil        
Ingram, Keith R       Kynoch   Ingram, Keith R     Bull, Phil           Hope, Gary   1 0 Uddin, Moin      
Hope, Gary     South Birmingham   Hope, Gary  
Uddin, Moin     West Bromwich Final
Southall, Andrew C     Warley Quinborne Round 3   Hope, Gary   0 1 Southall, Andrew C    
Wildboar, Mike       Warley Quinborne   Southall, Andrew C   Edge, John A      
Bull, Phil     West Bromwich   Edge, John A     0 1 Southall, Andrew C     ❶ CHAMPION Southall, Andrew C
  Hope, Gary   Ingram, Keith R    
  Ingram, Keith R   0 1 Hope, Gary     Warley Quinborne
  Individual ❷    
10 Players Club Round 1 Round 2
Goray, Satnam S     Mutual Circle   Goray, Satnam S   0 1 Gillespie, Jim A       Gillespie, Jim A     1 0 Turner, Jon    
Burnet, Alan J     Warley Quinborne   Burnet, Alan J     0 1 Holt, Trevor J       Holt, Trevor J   0 1 Fahy, John F    
Archibald, Warren     Olton   Archibald, Warren   Fahy, John F       Fordham, Nicholas   1 Archibald, Warren  
Liszewski, Richard     Olton   Liszewski, Richard   Glass, Robert       Liszewski, Richard   2 1 Glass, Robert    
Fordham, Nicholas     Mutual Circle   Fordham, Nicholas   Turner, Jon    
Gillespie, Jim A       Olton Final
Holt, Trevor J     Olton Round 3   Fahy, John F   0 1 Fordham, Nicholas    
Fahy, John F     Warley Quinborne   Fahy, John F   1 0 Gillespie, Jim A      
Glass, Robert     South Birmingham   Liszewski, Richard   0 1 Fordham, Nicholas     ❷ CHAMPION Nick Fordham
Turner, Jon     Warley Quinborne
Mutual Circle
  Individual ❸    
10 Players Club Round 1 Round 2
Scriven, David       Stourbridge   Scriven, David     0 1 Jobanputra, Shailesh M     Jobanputra, Shailesh M 0 1 Choudhury, Shakeel    
Hayden, Lawrence F     Sutton Coldfield   Hayden, Lawrence F   1 0 Evans, Garry         S Harris (Bsh)   0 1 Hayden, Lawrence F    
S Harris (Bsh)       Bushbury   S Harris (Bsh)     Rawson, Louis S   0 1 Kent, Arthur F      
Rawson, Louis S     Shirley & Lucas   Rawson, Louis S     Lawrence, Roy A   0 1 Collier, Lee E      
Lawrence, Roy A     Sutton Coldfield   Lawrence, Roy A  
Jobanputra, Shailesh M   Sutton Coldfield   Collier, Lee E     Final
Evans, Garry       Mutual Circle   Kent, Arthur F       Collier, Lee E   Hayden, Lawrence F    
Collier, Lee E       St Georges   Choudhury, Shakeel     Hayden, Lawrence F   Collier, Lee E    
Kent, Arthur F     Sutton Coldfield
Choudhury, Shakeel     Mutual Circle Round 3 ❸ CHAMPION Shared
  Hayden, Lawrence F   Choudhury, Shakeel    
  Choudhury, Shakeel   0 1 Hayden, Lawrence F    
  Collier, Lee E   1 0 Kent, Arthur F      
  Individual ❹    
14 Players Club Round 1 Round 2
Hussain, Adrian       Boldmere   Hussain, Adrian     1 0 French, Paul       Biernacki, Marek   1 0 Hussain, Adrian      
East, Chris       Sutton Coldfield   East, Chris   1 Lakin, John       Lakin, John   1 0 Llewelyn, John D    
Nixon, Peter     Walsall Kipping   Nixon, Peter   0 1 Biernacki, Marek       Curry, Don S   0 1 Phipps, Malcolm J    
Phipps, Malcolm J     Boldmere   Phipps, Malcolm J   2 1 Green, Derek       Walker, Mike BA   1 0 Rimkus, Ron      
Rimkus, Ron       Sutton Coldfield   Rimkus, Ron     1 0 Gavin, Peter    
Jones, Simon A       Walsall Kipping   Jones, Simon A     0 1 Llewelyn, John D     Final
Curry, Don S       Halesowen   Curry, Don S       Biernacki, Marek   0 1 Walker, Mike BA    
French, Paul       Sutton Coldfield   Walker, Mike BA  
Lakin, John     Boldmere ❹ CHAMPION Walker, Mike BA
Biernacki, Marek     Sutton Coldfield Round 3
Green, Derek     Sutton Coldfield   Biernacki, Marek   1 0 Lakin, John     Mutual Circle
Gavin, Peter     Walsall Kipping   Phipps, Malcolm J   0 1 Walker, Mike BA    
Llewelyn, John D     Olton
Walker, Mike BA     Mutual Circle
  Individual ❺    
6 Players Club Round 1 Final
Dixon, Bill       Boldmere   Dixon, Bill     1 0 Dawson, Brian         Dixon, Bill     Taylor, A (Tony)      
Mills, Craig     Mutual Circle   Mills, Craig   0 1 Holowczak, Alex    
Johnson, Alan     Boldmere   Johnson, Alan     Taylor, A (Tony)       ❺ CHAMPION Shared
Dawson, Brian     Kynoch
Holowczak, Alex   Warley Quinborne Round 2
Taylor, A (Tony)     Halesowen   Holowczak, Alex   1 Dixon, Bill      
  Johnson, Alan     0 1 Taylor, A (Tony)    
  Individual ❻    
10 Players Club   Pakenham, John H   1 0 Osborne, Giles     Round 2
Pakenham, John H     Warley Quinborne   Terry, Nigel   0 1 Kearns, Peter       Collett, Richard F   0 1 Pakenham, John H    
Terry, Nigel     Olton   Hughes, Peter J     0 1 Allsop, Brian       Kearns, Peter     1 0 Hillman, R (Bob)    
Hughes, Peter J       Mutual Circle   Woodward, Pauline     Allsop, Brian     1 0 Watkins, Harvey S    
Woodward, Pauline     Warley Quinborne   Hillman, R (Bob)     R. Turner       Woodward, Pauline    
Hillman, R (Bob)     Boldmere   Watkins, Harvey S     Woodward, Pauline   0 1 R. Turner        
Osborne, Giles       Boldmere   R. Turner (Red    
Kearns, Peter     Warley Quinborne Final
Allsop, Brian     Greenlands Round 3   Kearns, Peter     0 1 Woodward, Pauline    
Watkins, Harvey S     Warley Quinborne   Pakenham, John H   0 1 Kearns, Peter      
R. Turner (Red       Redditch   Woodward, Pauline   1 0 Allsop, Brian       ❻ CHAMPION Woodward, Pauline
Warley Quinborne
Trophy Players Records