Ɪndy Birmingham & District Chess League Ɪndividual Tournaments 2022-2023
31 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman Rob Glass
Individual Band ❶   Open      
5 Players Grade Club Team Div Round 1 13th January Final
Southall, Andrew C   2092 Warley Quinborne 1 Gardiner, David   1893 0 1 Chan, Sheng Liang Bernard 2075 Mesesan, Mircea-Marius 2058 Shared Southall, Andrew C   2092
Chan, Sheng Liang Bernard 2075 South Birmingham 1A Isik, Muhammed Oguz 1668 0 1 Mesesan, Mircea-Marius 2058
Mesesan, Mircea-Marius 2058 Sutton Coldfield 1 Southall, Andrew C   2092 OPEN CHAMPION Shared
Gardiner, David   1893 Sutton Coldfield 2A
Isik, Muhammed Oguz 1668 South Birmingham 3 Round 2 31st March  
Chan, Sheng Liang Bernard 2075 Southall, Andrew C   2092
Mesesan, Mircea-Marius 2058
Individual Band ❷   Max 1900                      
8 Players Grade Club Team Div Round 1 13th January Final
Emery, Ian     1875 Warley Quinborne 1 Ingram, Keith R   1869 1 0 Drugan, Mark A   1801 Glass, Robert     1778 Emery, Ian     1875
Ingram, Keith R   1869 Shirley Wythall 2 Lane, Tim A     1834 1 0 Collier, Lee E     1760
Turner, Jon     1869 Warley Quinborne 3 Turner, Jon     1869 0 1 Glass, Robert     1778 replay
Lane, Tim A     1834 South Birmingham 2A Maybury, Philip C   1773 0 1 Emery, Ian     1875 Emery, Ian     1875 0 1 Glass, Robert     1778
Drugan, Mark A   1801 South Birmingham 2B
Glass, Robert     1778 South Birmingham 2B Round 2 31st March
Maybury, Philip C   1773 Warley Quinborne 3 Glass, Robert     1778 Ingram, Keith R   1869 1900 Max CHAMPION Glass, Robert
Collier, Lee E     1760 Saint Georges 4 4 Ingram, Keith R   1869 0 1 Glass, Robert     1778
Emery, Ian     1875 Lane, Tim A     1834 South Birmingham
Lane, Tim A     1834 Emery, Ian     1875
Emery, Ian     1875 1 0 Lane, Tim A     1834
Individual Band ❸   Max 1750                      
3 Players Grade Club Team Div Round 1 31st March Final
Biddle, Mike A   1748 Oscott 2 Biddle, Mike A   1748 Dos Santos Silva, Bruno A 1673 Little, Matthew   1678 0 1 Dos Santos Silva, Bruno A 1673
Little, Matthew   1678 South Birmingham 2C Dos Santos Silva, Bruno A 1673 Biddle, Mike A   1748 1750 Max CHAMPION Silva, Bruno A
Dos Santos Silva, Bruno A 1673 South Birmingham 2C Little, Matthew   1678 Biddle, Mike A, stood down after 2 draws
South Birmingham
Individual Band ❹   Max 1600                      
7 Players Grade Club Team Div Round 1 13th January Final
Phipps, Malcolm J   1586 Coleshill 3 Bignall, Paul     1481 1 0 Barrett, Paul   1564 Vanes, Thomas   1520 1 0 Cox, Chris M     1580
Cox, Chris M     1580 Mercia 3 Cox, Chris M     1580 1 0 Phipps, Malcolm J   1586
East, Chris     1568 Sutton Coldfield 4 Vanes, Thomas   1520 1 0 East, Chris     1568 1600 Max CHAMPION Vanes, Thomas
Barrett, Paul   1564 Coleshill 3 Norton, Aaron   1506
Vanes, Thomas   1520 Coleshill 3 Coleshill
Norton, Aaron   1506 Kyonch 5A Round 2 31st March
Bignall, Paul     1481 Longbridge 4 Norton, Aaron   1506 0 1 Vanes, Thomas   1520
Bignall, Paul   1481 Cox, Chris M     1580
Cox, Chris M     1580 1 0 Bignall, Paul   1481
Individual Band ❺   Max 1450                      
4 Players Grade Club Team Div Round 1 31st March Final
Tipper, Andy     1379 Longbridge 4 Tipper, Andy     1379 0 1 Fowkes, Sam A   1350E Murphy, Eamon   1370 0 1 Fowkes, Sam A   1350E
Haycock, Gary   1374 Coleshill 5 Haycock, Gary   1374 0 1 Murphy, Eamon   1370 1450 Max CHAMPION Fowkes, Sam A
Murphy, Eamon   1370 Coleshill 5
Fowkes, Sam A   1350E Mutual Circle Mutual Circle
Individual Band ❻   Max 1300                      
4 Players Grade Club Team Div Round 1 31st March Final
Jones, Malcolm   1275 Coleshill 5 Cassisi, Thomas   1200E 0 1 Ranasinghe, Chaniru   1000E Ranasinghe, Chaniru   1000E 1 0 Green, Des J     1107
Cassisi, Thomas   1200E Coleshill 5 Jones, Malcolm   1275 Green, Des J     1107 1300 Max CHAMPION Ranasinghe, Chaniru
Green, Des J     1107 Coleshill 5 Green, Des J     1107 1 0 Jones, Malcolm   1275
Ranasinghe, Chaniru   1000E South Birmingham 5 South Birmingham
  Ɪndividual 2019-2022  
49 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman Rob Glass
Individual Band ❶   Open      
7 Players Grade Club Team Div Round 1 by 20th December FINAL 28/11/2022
Southall, Andrew C   194 Warley Quinborne 1 Evans, Harry G   157 0 1 Hurney, Kevin     175 Edge, John A     181 1 0 Grinsell, Lee A   188
Grinsell, Lee A   188 Bushbury 1 Emery, Ian     151 0 1 Grinsell, Lee A   188
Edge, John A     181 Halesowen 1 Edge, John A     181 1 0 Southall, Andrew C   194 OPEN CHAMPION Edge, John A (9)
Hurney, Kevin     175 South Birmingham 1B Gardiner, David   150
Evans, Harry G   157 Redditch 2 Halesowen
Emery, Ian     151 Warley Quinborne 1 Round 2 by 27th March 1990-91 2001-02 2003-04 2004-05 2010-11 2012-13 2014-15 2018-19 2019-20
Gardiner, David   150 Sutton Coldfield 2 Grinsell, Lee A   188 1 0 Gardiner, David   150
Hurney, Kevin     175 0 1 Edge, John A     181
Individual Band ❷   Max 1900                  
9 Players Grade Club Team Div Round 1 by 29th November Round 3 by 27th March
Clarke, Neil     160 South Birmingham 1C Byrne, Nigel   144 Summerfield, Julian H 153 Clarke, Neil     160 1 0 Mildenhall, John   151
Ingram, Keith R   159 Shirley Wythall 2 Summerfield, Julian H 153 Byrne, Nigel***   144 Glass, Robert     140 0 1 Byrne, Nigel   144
Summerfield, Julian H 153 Solihull 3 Mildenhall, John   151 1 0 Maybury, Philip C   142
Lane, Tim A     152 South Birmingham 3A Lane, Tim A     152 Clarke, Neil     160 FINAL
Mildenhall, John   151 Sutton Coldfield 2 Clarke, Neil     160 1 0 Lane, Tim A     152 Byrne, Nigel   144 Shared Clarke, Neil     160
Byrne, Nigel   144 Solihull 3 Ingram, Keith R   159 0 1 Glass, Robert     140
Wildboar, Mike   144 Coleshill 4 Wildboar, Mike   144
Maybury, Philip C   142 Warley Quinborne 3 *** Progresses after winning 10 minute tie breaker game. 1900 Max CHAMPION Shared
Glass, Robert     140 South Birmingham 3B
Round 2 by 7th February  
Glass, Robert     140 Wildboar, Mike***   144
***Wildboar, Mike withdrew after a Draw
Individual Band ❸   Max 1750                      
10 Players Grade Club Team Div Round 1 by 29th November Round 3 by 27th March
Biddle, Mike A   135 Oscott 2 Spillane, Kevin J   132 1 0 Johnson, Mike J   121 Biddle, Mike A   135 1 0 Groombridge, Mike J 131
Killarney, Simon A   135 South Birmingham 3B Gillespie, Jim A   122 0 1 Killarney, Simon A   135 Shaw, Tony     130 0 1 Spillane, Kevin J   132
Spillane, Kevin J   132 Oscott 2 Pitt, Chris W     129 0 1 Biddle, Mike A   135
Groombridge, Mike J 131 Walsall Kipping 4 Stanton, T Giles   128 Groombridge, Mike J 131 Final
Shaw, Tony     130 Stourbridge 4 Groombridge, Mike J 131 1 0 Stanton, T Giles   128 Spillane, Kevin J   132 Shared Biddle, Mike A   135
Pitt, Chris W     129 Shirley Wythall 3 Kadar, Joe     127 0 1 Shaw, Tony     130
Stanton, T Giles   128 Redditch 5 1750 Max CHAMPION Shared
Kadar, Joe     127 South Birmingham 3B Round 2 by 7th February
Gillespie, Jim A   122 Olton 3 Killarney, Simon A   135 0 1 Spillane, Kevin J   132 Oscott
Johnson, Mike J   121 Solihull 4
Individual Band ❹   Max 1600                      
10 Players Grade Club Team Div Round 1 by 29th November Round 3 by 27th March
Green, John   119 Solihull 4 Bailey, Richard   107 0 1 Green, Derek     100 Green, Derek     100 East, Chris     117
East, Chris     117 Sutton Coldfield 5 East, Chris     117 Green, John   119 East, Chris     117 Green, Derek     100
Barrett, Paul   117 Coleshill 4 Phipps, Malcolm J   113 0 1 Dixon, Bill     108 East, Chris     117 0 1 Green, Derek     100
Cox, Chris M     116 Wolverhampton 3 Walner, Milenko   110r 1 0 Barrett, Paul   117 Dixon, Bill     108 1 0 Walner, Milenko   110r
Phipps, Malcolm J   113 Oscott 4 Cox, Chris M     116 Ball, Roger     112
Ball, Roger     112 Shirley Wythall 4 Cox, Chris M. withdrew after draw Final
Walner, Milenko   110 South Birmingham 4 Green, Derek   100 Dixon, Bill     108
Dixon, Bill     108 Oscott 5 Round 2 by 7th February 1600 Max CHAMPION Dixon, Bill
Bailey, Richard   107 Coleshill 4 Ball, Roger     112 0 1 East, Chris     117
Green, Derek     100 South Birmingham 5 Oscott
Individual Band ❺   Max 1450                      
6 Players Grade Club Team Div Round 1 by 20th December Final
Vanes, Thomas   100 Coleshill 6B Williamson, Chris   87 1 0 Jones, Malcolm   92 Evans, Ross J     99 0 1 Lewis, John B     99
Lewis, John B     99 Warley Quinborne 5 Benson, Terry V   87 Vanes, Thomas   100
Evans, Ross J     99 Ward End Social 6 Vanes, Thomas   100 Benson, Terry V   87
Jones, Malcolm   92 Coleshill 6B Benson, Terry V   87 0 1 Vanes, Thomas   100 1450 Max CHAMPION Lewis, John B
Williamson, Chris   87 Warley Quinborne 5 Lewis, John B     99 Evans, Ross J     99
Benson, Terry V   87 Ward End Social 6 Warley Quinborne
Round 2 by 27th March
Lewis, John B     99 1 0 Williamson, Chris   87
Vanes, Thomas   100 0 1 Evans, Ross J     99
Individual Band ❻   Max 1300                        
7 Players Grade Club Team Div Round 1 by 20th December
Bignall, (Spike) Paul   80 Greenlands 6B Moore, John A   46 0 1 Randall, Dave W   77 Final
Randall, Dave W   77 Ward End Social 6 Bissell, Colin C   49 0 1 Bignall, (Spike) Paul   80 Bignall, (Spike) Paul   80 1 0 Mills, Kieran     71
Mills, Kieran     71 Coleshill 6B Faye, Steve     68 0 1 Mills, Kieran     71
Faye, Steve     68 Mutual Circle 5 Green, Des J     49 1300 Max CHAMPION Bignall, (Spike) Paul
Green, Des J     49 Coleshill 6B
Bissell, Colin C   49 Coleshill 6B Round 2 by 27th March Longbridge / Greenlands
Moore, John A   46 Ward End Social 6 Randall, Dave W   77 0 1 Bignall, (Spike) Paul   80
Mills, Kieran     71 1 0 Green, Des J     49
Ɪndividual 2018-19
73 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman Tim A Lane
Individual Band ❶   Open      
11 Players Grade Club Team Div Round 1 Round 2
Hurney, Kevin   193 South Birmingham 1A Emery, Ian     164 0 1 Chowdhury, Mohammed 171 Sadler, Anthony   171 1 0 Ingram, Keith R   175
Grinsell, Lee A   181 Bushbury 1 Edge, John A     166 Wildboar, Mike   139 Hurney, Kevin     193 0 1 Edge, John A     166
Ingram, Keith R   175 Shirley Wythall 1 Grinsell, Lee A   181 0 1 Sadler, Anthony   171 Gardiner, David   150 Glass, Robert     153
Chowdhury, Mohammed 171 Westminster 3 Hurney, Kevin     193 Gardiner, David   150 Glass, Robert     153 0 1 Gardiner, David   150
Sadler, Anthony   171 Solihull 1 Ingram, Keith R   175 Cox, Chris   104 Cox, Chris     104 0 1 Chowdhury, Mohammed 171
Edge, John A   166 Halesowen 1 Glass, Robert     153
Emery, Ian   164 Warley Quinborne 1 Final
Glass, Robert   153 South Birmingham 2B Round 3 by 1st March Edge, John A     166 1 0 Chowdhury, Mohammed 171
Gardiner, David   150 Sutton Coldfield 2 Gardiner, David   150 Chowdhury, Mohammed 171 OPEN CHAMPION Edge, John A
Wildboar, Mike   139 Coleshill 5 Chowdhury, Mohammed 171 1 0 Gardiner, David   150
Cox, Chris   104 Wolverhampton 1 Edge, John A     166 Sadler, Anthony   171 Halesowen
Sadler, Anthony   171 0 1 Edge, John A     166 John now has 8 Wins & beats B.H.Wood 4 Wins & 2 draws
Individual Band ❷   Max 160                    
11 Players Grade Club Team Div Round 1 Round 2
Fellows, T Lee   160 Mercia 3 Byrne, Nigel     143 Sandhu, Manvith   125 Byrne, Nigel     143 Mildenhall, John   153
Dale, Jonathan   158 Shirley Wythall 2 Fellows, T Lee   160 1 0 Peace, Arnold   115 Mildenhall, John   153 1 0 Byrne, Nigel     143
Summerfield, Julian H 157 Solihull 2 Carpenter, Raymond   151 0 1 Christie, Gordon SG   150 Fellows, T Lee   160 Christie, Gordon SG   150
Mildenhall, John   153 Sutton Coldfield 2 Dale, Jonathan   158 Dicen, Imogen   141 Summerfield, Julian H 157
Carpenter, Raymond   151 Solihull 2 Summerfield, Julian H 157 Summerfield, Julian H 157 0 1 Dicen, Imogen   141
Christie, Gordon SG   150 Shirley Wythall 2 Mildenhall, John   153 Dale, Jonathan   158 1 0 Marks, Robert   141
Byrne, Nigel   143 Solihull 3 Marks, Robert   141
Marks, Robert   141 Sutton Coldfield 3 Dicen, Imogen   141 Final
Dicen, Imogen   141 South Birmingham 2B Dale, Jonathan   158 0 1 Mildenhall, John   153
Sandhu, Manvith   125 Halesowen 4 Round 3 by 1st March
Peace, Arnold   115 Shirley Wythall 4 Mildenhall, John   153 1 0 Dicen, Imogen   141 160 Max CHAMPION Mildenhall, John
Christie, Gordon SG   150 0 1 Dale, Jonathan   158
Sutton Coldfield
Individual Band ❸   Max 140                
16 Players Grade Club Team Div Round 1 Round 2
Evans, Christopher J   140 Mutual Circle 3 Grayland, Stan   122 0 1 Evans, Christopher J   140 Kent, Arthur F     124 Furniss, Paul   125
Dickson, Fred S   138 Shirley Wythall 2 Groombridge, Mike J 132 Collier, Lee E     134 Stanton, T Giles   130 0 1 Killarney, Simon A   126
Bricknell, Rob   137 Redditch 4 Collier, Lee E     134 0 1 Groombridge, Mike J 132 Walker, Terry W   131 1 0 Pitt, Chris W     121
Collier, Lee E   134 Westminster 3 Stanton, T Giles   130 Bricknell, Rob     137 Groombridge, Mike J 132 0 1 Evans, Christopher J   140
Biddle, Mike A   132 Boldmere 3 Furniss, Paul   125 1 0 Johnson, Mike J   122
Groombridge, Mike J 132 Walsall Kipping 4 Phipps, Malcolm J   124 0 1 Walker, Terry W   131 Final
Walker, Terry W   131 South Birmingham 3 Kent, Arthur F     124 1 0 Green, John     125 Walker, Terry W   131 1 0 Killarney, Simon A   126
Stanton, T Giles   130 Redditch 6 Killarney, Simon A   126 1 0 Dickson, Fred S   138 W B
Killarney, Simon A   126 South Birmingham 3 Biddle, Mike A   132 Pitt, Chris W     121
Furniss, Paul     125 Greenlands 4 Pitt, Chris W     121 Biddle, Mike A   132 140 Max CHAMPION Walker, Terry W
Green, John   125 Solihull 3 Biddle, Mike A   132 Pitt, Chris W     121
Kent, Arthur F   124 Sutton Coldfield 5 Pitt, Chris W     121 1 0 Biddle, Mike A   132 South Birmingham
Phipps, Malcolm J   124 Boldmere 3
Grayland, Stan   122 Greenlands 4 Round 3 by 1st March
Johnson, Mike J   122 Solihull 5 Evans, Christopher J   140 0 1 Killarney, Simon A   126
Pitt, Chris W     121 Shirley Wythall 4 Kent, Arthur F     124 Walker, Terry W   131
Walker, Terry W   131 1 0 Kent, Arthur F     124
Individual Band ❹   Max 120                  
12 Players Grade Club Team Div Round 1 Round 2
Spillane, Kevin J   119 Boldmere 3 Dixon, Bill     106 0 1 Gillespie, Jim A   116 East, Chris     116 1 0 Brown, Victor J   112
Barrett, Paul     116 Coleshill 5 Rudge, Dez   105 0 1 Silverman, Paul   111 Gillespie, Jim A   116 0 1 Green, Derek     102
East, Chris   116 Sutton Coldfield 5 Spillane, Kevin J   119 Ball, Roger   115 Silverman, Paul   111 Spillane, Kevin J   119
Gillespie, Jim A   116 Olton 5 Robson, Roland   111 0 1 Barrett, Paul     116 Spillane, Kevin J   119 1 0 Silverman, Paul   111
Ball, Roger   115 Shirley Wythall 5 East, Chris     116 Banks, Peter S   110 0 1 Barrett, Paul     116
Brown, Victor J   112 Walsall Kipping 4 Brown, Victor J   112
Robson, Roland   111 Solihull 5 Banks, Peter S   110 Final ####
Silverman, Paul   111 Solihull 5 Green, Derek     102 Barrett, Paul     116 0 1 Spillane, Kevin J   119
Banks, Peter S   110 Halesowen 5 W B
Dixon, Bill   106 Boldmere 5 Round 3 by 1st March 120 Max CHAMPION Spillane, Kevin J
Rudge, Dez   105 Solihull 5 Spillane, Kevin J   119 1 0 Green, Derek     102
Green, Derek   102 South Birmingham 4 Barrett, Paul     116 1 0 East, Chris     116 Boldmere
Individual Band ❺   Max 100                  
14 Players Grade Club Team Div Round 1 Round 2
Hughes, Peter J   99 Mutual Circle 6 Dicen, Elis Denele   92 0 1 Kadar, Joe     99 Hathaway, Martyn   81 Hughes, Peter J   99
Kadar, Joe   99 South Birmingham 4 Hughes, Peter J   99 1 0 Nixon, Peter     93 Hughes, Peter J   99 1 0 Hathaway, Martyn   81
Nalabotu, Viswamedha 99 South Birmingham 5 Knee, Barry     98 0 1 Jones, Malcolm   92 Lewis, John B   98 1 0 Jones, Malcolm   92
Knee, Barry     98 Shirley Wythall 5 Nalabotu, Viswamedha 99 Bailey, Richard   93 Cotterell, David M   ~~ 0 1 Wood, Penny A   90
Lewis, John B   98 Warley Quinborne 6 Bailey, Richard   93 0 1 Nalabotu, Viswamedha 99 Kadar, Joe     99 1 0 Nalabotu, Viswamedha 99
Bailey, Richard   93 Coleshill 5 Nalabotu, Chandrahas 76 0 1 Lewis, John B   98
Nixon, Peter     93 Walsall Kipping 6 Wood, Penny A   90 Sandhu, Ravi     85 Final
Dicen, Elis Denele   92 South Birmingham 5 Hathaway, Martyn   81 Kadar, Joe     99 1 0 Lewis, John B   98
Jones, Malcolm   92 Coleshill 5 Cotterell, David M   ~~ W B
Wood, Penny A   90 Solihull 6
Sandhu, Ravi   85 Halesowen 6 Round 3 by 1st March 100 Max CHAMPION Kadar, Joe
Hathaway, Martyn   81 Halesowen 6 Wood, Penny A   90 Lewis, John B   98
Nalabotu, Chandrahas 76 South Birmingham 5 Lewis, John B   98 1 0 Wood, Penny A   90 South Birmingham
Cotterell, David M   ~~ Shirley Wythall 5 Hughes, Peter J   99 0 1 Kadar, Joe     99
Individual Band ❻   Max 80                        
9 Players Grade Club Team Div Round 1 Round 2
Vanes, Thomas   80 Coleshill 6 Green, Des J     58 0 1 Bignall, Paul   64 Bissell, Colin C   51 0 1 Bignall Paul   64
Smith, Matt   75 South Birmingham 5 Vanes, Thomas   80 Vanes, Thomas   80 1 0 Benson, Terence V   ~~
Randall, Dave     73 Ward End Social 6 Smith, Matt     75 Smith, Matt     75 Brooks Daniel J   ~~
Bignall, Paul     64 Greenlands 6 Randall, Dave     73 Brooks Daniel J   ~~ 0 1 Smith, Matt     75
Green, Des J     58 Coleshill 6 Bissell, Colin C   51 Randall, Dave     73 0 1 Evans, Ross J     ~~
Bissell, Colin C   51 Coleshill 6 Benson, Terence V   ~~
Benson, Terence V   ~~ Ward End Social 6 Brooks Daniel J   ~~ Final
Brooks Daniel J   ~~ South Birmingham 5 Evans, Ross J     ~~ Smith, Matt     75 0 1 Vanes, Thomas   80
Evans, Ross J     ~~ Ward End Social 6 W B
Round 3 by 1st March 80 Max CHAMPION Vanes, Thomas
Bignall Paul   64 0 1 Vanes, Thomas   80
Evans, Ross J     ~~ 0 1 Smith, Matt     75 Coleshill
Ɪndividual 2017-18
57 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman Rob Glass
Individual ❶   Open                
7 Players Gde Club Team Round 1 Final
Southall, Andrew C   183 Warley Quinborne Southall, Andrew C *** 183 Wildboar, Mike   146 Southall, Andrew C   183 1 0 Emery, Ian     157
Edge, John A     178 Halesowen Turner, Jon     151 1 0 Cox, Chris     118
Gardiner, David   162 Sutton Coldfield Gardiner, David   162 0 1 Edge, John A     178 ❶ CHAMPION Southall, Andrew C
Emery, Ian     157 Warley Quinborne Emery, Ian     157
Turner, Jon     151 Warley Quinborne *** Progresses after winning 5 minute tie breaker game. Warley Quinborne
Wildboar, Mike   146 Coleshill Round 2 Andy now has 7 wins 1993-94 1994-95 1995-96 1996-97 2009-10 2016-17 2017-18 and 1 draw 1997-98
Cox, Chris     118 Mercia Edge, John A     178 0 1 Southall, Andrew C   183
Emery, Ian     157 1 0 Turner, Jon     151
Individual ❷                  
6 Players Gde Club Team Round 1 Round 2
Ingram, Keith R   168 Shirley & Wythall Glass, Robert     154 1 0 Dickson, Fred S   138 Ingram, Keith R   168 1 0 Glass, Robert     154
Mildenhall, John   159 Sutton Coldfield Mildenhall, John   159 1 0 Byrne, Nigel     152 Lane, Tim A     153 1 0 Mildenhall, John   159
Glass, Robert     154 South Birmingham Ingram, Keith R   168 Lane, Tim A     153
Lane, Tim A     153 South Birmingham
Byrne, Nigel     152 Solihull Final ❷ CHAMPION Ingram, Keith R
Dickson, Fred S   138 South Birmingham Ingram, Keith R   168 Lane, Tim A     153
Lane, Tim A     153 0 1 Ingram, Keith R   168 Shirley Wythall
Individual ❸                  
11 Players Gde Club Team Round 1 Round 2
Fahy, John F     149 Warley Quinborne Spillane, Kevin J   123 0 1 Bricknell, Rob     126 Fahy, John F     149 1 0 Biddle, Mike A   131
Pitt, Chris W     141 Shirley Wythall Kent, Arthur F     127 0 1 Fahy, John F     149 Marks, Robert   135 Pitt, Chris W     141
Evans, Christopher J   136 Mutual Circle Paffard, Mark     131 0 1 Biddle, Mike A   131 Pitt, Chris W     141 0 1 Marks, Robert   135
Marks, Robert   135 Sutton Coldfield Johnson, Mike J   114 0 1 Evans, Christopher J   136 Bricknell, Rob     126
Biddle, Mike A   131 Boldmere Marks, Robert   135 Burnet, Alan J     129 Evans, Christopher J   136
Paffard, Mark     131 Mutual Circle Burnet, Alan J     129 0 1 Marks, Robert   135
Burnet, Alan J     129 Warley Quinborne Pitt, Chris W     141 Final
Kent, Arthur F     127 Sutton Coldfield Marks, Robert   135 1 0 Bricknell, Rob     126
Bricknell, Rob     126 Redditch Round 3
Spillane, Kevin J   123 Boldmere Bricknell, Rob     126 Fahy, John F     149 ❸ CHAMPION Marks, Robert
Johnson, Mike J   114 Solihull Fahy, John F     149 0 1 Bricknell, Rob     126
Evans, Christopher J   136 0 1 Marks, Robert   135 Sutton Coldfield
Individual ❹                  
12 Players Gde Club Team Round 1 Round 2
Chowdhury, Mohammed 179 Westminster Collier, Lee E     139 1 0 Hussain, Adrian   121 Smith, David     145 1 0 Maybury, Philip C   132
Fellows, T Lee   ~~ Warley Quinborne Fellows, T Lee   ~~ Chowdhury, Mohammed 179 Chowdhury, Mohammed 179 Threlfall, Roger   139
Smith, David     145 Redditch Smith, David     145 1 0 Stanton, T Giles   132 Killarney, Simon A   131
Threlfall, Roger   139 Rushall Groombridge, Mike J 127 Killarney, Simon A   131 Collier, Lee E     139
Collier, Lee E     139 Westminster Killarney, Simon A   131 1 0 Groombridge, Mike J 127
Stanton, T Giles   132 Redditch Valea, Ionut Florin   116 0 1 Threlfall, Roger   139 Final
Maybury, Philip C   132 Warley Quinborne Green, Derek     118 0 1 Maybury, Philip C   132 Smith, David     145 0 1 Chowdhury, Mohammed 179
Killarney, Simon A   131 South Birmingham
Groombridge, Mike J 127 Walsall Kipping ❹ CHAMPION Chowdhury, Mohammed
Hussain, Adrian   121 Warley Quinborne Round 3
Green, Derek     118 South Birmingham Killarney, Simon A   131 0 1 Smith, David   145 Westminster
Valea, Ionut Florin   116 Warley Quinborne Collier, Lee E     139 0 1 Chowdhury, Mohammed 179
Individual ❺                  
10 Players Gde Club Team Round 1 Round 2
Phipps, Malcolm J   118 Boldmere Draper, Martin J   100 1 0 Little, Matthew   ~~ East, Chris     116 1 0 Draper, Martin J   100
East, Chris     116 Sutton Coldfield Hughes, Peter J   95 0 1 Phipps, Malcolm J   118 Dicen, Imogen   114 Phipps, Malcolm J   118
Dixon, Bill     114 Boldmere Faye, Steve     71 0 1 East, Chris     116 Dixon, Bill     114
Dicen, Imogen   114 South Birmingham Dixon, Bill     114 Hathaway, Martyn   87
Draper, Martin J   100 Warley Quinborne Hathaway, Martyn   87 0 1 Dixon, Bill     114 Final
Hughes, Peter J   95 Mutual Circle Taylor, AT (Tony)   94 0 1 Dicen, Imogen   114 Dixon, Bill     114 0 1 East, Chris     116
Taylor, AT (Tony)   94 Halesowen
Little, Matthew   ~ South Birmingham Round 3 ❺ CHAMPION East, Chris
Hathaway, Martyn   87 West Midlands Police Dicen, Imogen   114 0 1 East, Chris   116
Faye, Steve     71 Mutual Circle Phipps, Malcolm J   118 0 1 Dixon, Bill     114 Sutton Coldfield
Individual ❻                  
11 Players Gde Club Team Round 1 Round 2
Barrett, Paul     122 Coleshill Vanes, Thomas   122 0 1 Williamson, Chris   85 Jones, Malcolm   84 0 1 Williamson, Chris   85
Pakenham, John H   107 Warley Quinborne Bailey, Richard   76 Dawson, Brian   75 Kadar, Joe     76 Bailey, Richard   76
Leadbetter, Scott   106 University Birmingham Green, Des J     52 0 1 Leadbetter, Scott   106 Bailey, Richard   76 0 1 Kadar, Joe     76
Williamson, Chris   85 Warley Quinborne Watkins, Harvey S   81 1 0 Barrett, Paul     122 Leadbetter, Scott   106 Watkins, Harvey S   81
Jones, Malcolm   84 Coleshill Pakenham, John H   107 Jones, Malcolm   84
Watkins, Harvey S   81 Warley Quinborne Jones, Malcolm   84 Pakenham, John H   107
Bailey, Richard   76 Coleshill Pakenham, John H   107 0 1 Jones, Malcolm   84 Final
Kadar, Joe     76 South Birmingham Kadar, Joe     76 Kadar, Joe     76 0 1 Leadbetter, Scott   106
Dawson, Brian   75 Kynoch
Vanes, Thomas   74 Coleshill Round 3 ❻ CHAMPION Leadbetter, Scott
Green, Des J     52 Coleshill Williamson, Chris   85 0 1 Leadbetter, Scott   106
Watkins, Harvey S   81 0 1 Kadar, Joe   76 University Birmingham
Ɪndividual 2016-17
43 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman Rob Glass
Individual ❶   Open                
6 Players Gde Club Team Round 1 Final
Mycroft, Richard   188 South Birmingham Mycroft, Richard   188 0 1 Glass, Robert     154 Glass, Robert     154 0 1 Southall, Andrew C   171
Edge, John A   183 Halesowen Lane, Tim A   157 0 1 Southall, Andrew C   171
Wildboar, Mike   176 Coleshill Edge, John A     183 ❶ CHAMPION Southall, Andrew C
Southall, Andrew C   171 Warley Quinborne Wildboar, Mike   176
Lane, Tim A   157 South Birmingham Warley Quinborne
Glass, Robert   154 South Birmingham Round 2
Glass, Robert     154 1 0 John Edge   183
Southall, Andrew C   171 1 0 Wildboar, Mike   176
Individual ❷                  
7 Players Gde Club Team Round 1 Round 2
Emery, Ian   169 Warley Quinborne Ingram, Keith R   167 Turner, Jon     151 Fahy, John F     149 1 0 Evans, Christopher J   143
Ingram, Keith R   167 Shirley Wythall Turner, Jon     151 0 1 Ingram, Keith R   167 Ingram, Keith R   167 1 0 Emery, Ian     169
Turner, Jon   151 Warley Quinborne Emery, Ian   169 Fred Dickson     141
Fahy, John F   149 Warley Quinborne Burnet, Alan J   133 0 1 Fahy, John F     149 Final
Evans, Christopher J   143 Mutual Circle Evans, Christopher J   143 Fahy, John F     149 0 1 Ingram, Keith R   167
Dickson, Fred S   141 South Birmingham ❷ CHAMPION Ingram, Keith R
Burnet, Alan J   133 Warley Quinborne
Shirley Wythall
Individual ❸                  
8 Players Gde Club Team Round 1 Round 2
Gardiner, David   164 Sutton Coldfield Biddle, Mike A   135 Kent, Arthur F     124 Gardiner, David   164 1 0 Byrne, Nigel     137
Byrne, Nigel   137 Solihull Kent, Arthur F     124 0 1 Biddle, Mike A   135 Biddle, Mike A   135 0 1 Pitt, Chris W     122
Biddle, Mike A   135 Boldmere Byrne, Nigel   137 1 0 Mark Paffard     117
Phipps, Malcolm J   131 Boldmere Cox, Chris   105 Gardiner, David   164 Final
Kent, Arthur F   124 Sutton Coldfield Gardiner, David   164 Cox, Chris   105 Pitt, Chris W     122 0 1 Gardiner, David   164
Pitt, Chris W   122 Shirley Wythall Cox, Chris   105 0 1 Gardiner, David   164 ❸ CHAMPION David Gardiner
Paffard, Mark   117 Mutual Circle Pitt, Chris W     122 1 0 Phipps, Malcolm J   131
Cox, Chris   105 Stourbridge Sutton Coldfield
Individual ❹                  
9 Players Gde Club Team Round 1 Round 3
Collier, Lee E   142 Westminster Hussain, Adrian   124 1 0 Collier, Lee E     142 Papathanasopoulos, Nik 125 1 0 Green, Derek     125
Groombridge, Mike J 139 Walsall Kipping Green, Derek     125 1 0 Maybury, Philip C   115 Groombridge, Mike J 139 0 1 Hussain, Adrian   124
Green, Derek   125 South Birmingham Johnson, Mike J   123 Groombridge, Mike J 139
Papathanasopoulos, Nik 125 South Birmingham Groombridge, Mike J 139 1 0 Johnson, Mike J   123 Final
Hussain, Adrian   124 Warley Quinborne Hodgskin, Paul   119 0 1 Papathanasopoulos, Nik 125 Hussain, Adrian   124 0 1 Papathanasopoulos, Nik 125
Johnson, Mike J   123 Solihull Hall, Ray   117 125 Papathanasopoulos, Nik
Hodgskin, Paul   119 Olton Green, Derek     125 139 Groombridge, Mike J ❹ CHAMPION Nick Papathanasopoulos
Hall, Ray   117 Warley Quinborne
Maybury, Philip C   115 Warley Quinborne Round 2 South Birmingham
Hall, Ray ***     117 Hussain, Adrian   124
*** Hall, Ray withdrew after Rapid Play tie ***
Individual ❺                  
4 Players Gde Club Team Round 1 Final
Threlfall, Roger   138 Rushall Dixon, Bill     111 0 1 Hughes, Peter J   108 Hughes, Peter J   108 0 1 Threlfall, Roger   138
Dixon, Bill   111 Boldmere Faye, Steve   66 0 1 Threlfall, Roger   138 ❺ CHAMPION Roger Threlfall
Hughes, Peter J   108 Mutual Circle
Faye, Steve   66 Mutual Circle Rushall
Individual ❻                  
9 Players Gde Club Team Round 1 Round 3
Draper, Martin J   112 Warley Quinborne Pakenham, John H   108 1 0 Bailey, Richard   ~~ Kadar, Joe     69 1 0 Pakenham, John H   108
Pakenham, John H   108 Warley Quinborne Green, Des J     51 0 1 Kadar, Joe     69 Jones, Malcolm   ~~ 0 1 Barrett, Paul     ~~
Watkins, Harvey S   87 Warley Quinborne Martyn Hathaway   51 Draper, Martin J   112
Hathaway, Martin   86 West Midlands Police Watkins, Harvey S   87 0 1 Jones, Malcolm   ~~ Final
Kadar, Joe   69 South Birmingham Barrett, Paul     ~~ Kadar, Joe     69 0 1 Barrett, Paul     ~~
Green, Des J   51 Coleshill
Jones, Malcolm   ~~ Coleshill Round 2
Barrett, Paul   ~~ Coleshill Draper, Martin J   112 0 1 Barrett, Paul       ❻ CHAMPION Paul Barrett
Bailey, Richard   ~~ Coleshill Pakenham, John H   108 ~~ Jones, Malcolm  
Kadar, Joe     69 Coleshill
Ɪndividual 2015-16
51 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman John Mildenhall
Individual ❶   Open                
8 Players Gde Club Team Round 1 By 4/12 Final
Edge, John A     182 Halesowen Edge, John A     182 1 0 Glass, Robert     156 Edge, John A     182 Mycroft, Richard   171
Emery, Ian   182 Warley Quinborne Emery, Ian   182 0 1 Southall, Andrew C   178 Mycroft, Richard   171 1 0 Edge, John A     182
Southall, Andrew C   178 Warley Quinborne Gardiner, David   166 Turner, Jon     163
Mycroft, Richard   171 South Birmingham Turner, Jon     163 1 0 Gardiner, David   166 ❶ CHAMPION Mycroft, Richard
Ingram, Keith R   170 Shirley & Wythall Ingram, Keith R   170 0 1 Mycroft, Richard   171
Gardiner, David   166 Sutton Coldfield South Birmingham
Turner, Jon   163 Warley Quinborne Round 2 By 19/2
Glass, Robert   156 South Birmingham Mycroft, Richard   171 1 0 Southall, Andrew C   178
Turner, Jon   163 0 1 Edge, John A     182
Individual ❷                  
7 Players Gde Club Round 1 By 4/12 Final
Mildenhall, John   160 Sutton Coldfield Burnet, Alan J     138 1 Lane, Tim A     150 Lane, Tim A     150 0 1 Mildenhall, John   160
Byrne, Nigel     156 Solihull Phipps, Malcolm J   141 0 1 Mildenhall, John   160
Fahy, John F     151 Warley Quinborne Kulkarni, Girish   150 0 1 Fahy, John F     151 ❷ CHAMPION Mildenhall, John
Lane, Tim A     150 South Birmingham Byrne, Nigel     156
Kulkarni, Girish V (Dr) 150 South Birmingham Sutton Coldfield
Phipps, Malcolm J   141 Boldmere Round 2 By 19/2
Burnet, Alan J     138 Warley Quinborne Mildenhall, John   160 1 Byrne, Nigel     156
Fahy, John F     151 1 Lane, Tim A     150
Individual ❸                  
7 Players Gde Club Round 1 By 4/12 Final
Collier, Lee E     153 Saint Georges Collier, Lee E     153 1 Evans, Christopher J   142 Ho, Marco     145 1 0 Marks, Robert   130
Ho, Marco     145 South Birmingham Ho, Marco     145 1 0 Walker, Terry W   145
Walker, Terry W   145 South Birmingham Paffard, Mark     142 1 Marks, Robert   130 ❸ CHAMPION Ho, Marco
Paffard, Mark     142 Mutual Circle Green, Derek     131
Evans, Christopher J   142 Mutual Circle South Birmingham
Green, Derek     131 Sutton Coldfield Round 2 By 19/2
Marks, Robert   130 Sutton Coldfield Marks, Robert   130 1 0 Green, Derek     131
Evans, Christopher J   142 0 1 Ho, Marco     145
Individual ❹                  
11 Players Gde Club Round 1 By 27/11 Round 2 By 5/2
Podlesak, Mark   141 Bushbury Hussain, Adrian   113 Watkins, Harvey S   88 McKay, Christopher   ~~ 1 0 Hussain, Adrian   113
Maybury, Phillip C   132(98 Warley Quinborne Johnson, Mike J ***   127 Grzywaczewski, Karol 119 Llewelyn, John D   114 0 1 Podlesak, Mark   141
Johnson, Mike J   127 Solihull Grzywaczewski, Karol 119 Johnson, Mike J ***   127 Maybury, Phillip C   132(98 Grzywaczewski, Karol 119
Berry, Steve   122 Warley Quinborne Berry, Steve   122 0 1 McKay, Christopher   ~~
Grzywaczewski, Karol 119 Olton Maybury, Phillip C   132(98 1 0 Jones, Simon A   103
Llewelyn, John D   114 Olton Pakenham, John H   104 0 1 Llewelyn, John D   114 Final
Hussain, Adrian   113 Warley Quinborne Podlesak, Mark   141 *** Johnson, Mike J Withdrew after 2 draws *** Maybury, Phillip C   132(98 1 Grzywaczewski, Karol 129
Pakenham, John H   104 Warley Quinborne
Jones, Simon A   103 Walsall Kipping Round 3 By 18/3 ❹ CHAMPION Grzywaczewski, Karol
Watkins, Harvey S   88 Warley Quinborne Podlesak, Mark   141 Maybury, Phillip C   132(98
McKay, Christopher   ~~ Warley Quinborne Grzywaczewski, Karol 129 McKay, Christopher   ~~ Olton
Podlesak, Mark Withdrew McKay, Christopher Withdrew
Individual ❺                  
12 Players Gde Club Round 1 By 27/11 Round 3 By 18/3
Wiltshir, Richard   138 Rushall Oliver, Peter JR   129 1 0 Harrington, Ben   ~~ Kumar, Niraj     88 0 1 Wiltshir, Richard   138
Oliver, Peter JR   129 Sutton Coldfield Barrett, Jim     120 1 0 Hillman, R (Bob)   73 Faye, Steve     63 0 1 Woollaston, Alan T   129
Woollaston, Alan T   129 South Birmingham East, Chris     119 0 1 Wiltshir, Richard   138
Barrett, Jim   120 South Birmingham Hughes, Peter J   103 0 1 Woollaston, Alan T   129 Final
East, Chris     119 Sutton Coldfield Ortega, Eric     ~~ 0 1 Kumar, Niraj     88 Wiltshir, Richard   138 Woollaston, Alan T   129
Hughes, Peter J   103 Mutual Circle Dixon, Bill     101 0 1 Faye, Steve     63
Dixon, Bill   101 Boldmere ❺ CHAMPION Woollaston, Alan T
Kumar, Niraj   88 Boldmere Round 2 By 5/2
Hillman, R (Bob)   73 Boldmere Wiltshir, Richard   138 1 0 Barrett, Jim     120 South Birmingham
Faye, Steve   63 Mutual Circle Woollaston, Alan T   129 1 0 Oliver, Peter JR   129
Harrington, Ben   ~~ Boldmere Kumar, Niraj     88
Ortega, Eric     ~~ Sutton Coldfield Faye, Steve     63
Individual ❻                  
6 Players Gde Club Round 1 By 4/12 Round 2 By 19/2
Threlfall, Roger   140 Rushall Wassell, John     94 1 0 Green, Des J     51 Hathaway, Martin   90 Threlfall, Roger   140
Wassell, John     94 Sutton Coldfield Threlfall, Roger   140 1 0 Gazee, Trevor   60 Kadar, Joe     ~~ Wassell, John     94
Hathaway, Martin   90 West Midlands Police Hathaway, Martin   90 Kadar, Joe     ~~ Wassell, John     94 Kadar, Joe     ~~
Gazee, Trevor   60 Sutton Coldfield Hathaway, Martin Withrew Kadar, Joe     ~~ 1 0 Wassell, John     94
Green, Des J     51 Sutton Coldfield
Kadar, Joe     ~~ South Birmingham Final ❻ CHAMPION Roger Threlfall
Threlfall, Roger   140 1 0 Kadar, Joe     ~~
Rushall
Ɪndividual 2014-15
49 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman John Mildenhall
Individual ❶   Open                
6 Players Gde Club Round 1 By 28/11 Round 2 By 13/2
Edge, John A   186 Halesowen Clarke, Neil   170 0 1 Southall, Andrew C   186 Ingram, Keith R   171 0 1 Edge, John A     186
Southall, Andrew C   186 Warley Quinborne Smith, Simon C   175 Ingram, Keith R   171 Southall, Andrew C   186 Mycroft, Richard   176
Mycroft, Richard   176 South Birmingham Ingram, Keith R   171 1 0 Smith, Simon C   175 Mycroft, Richard   176 Southall, Andrew C   186
Smith, Simon C   175 Warley Quinborne Edge, John A   186 Southall, Andrew C   186 0 1 Mycroft, Richard   176
Ingram, Keith R   171 Shirley & Wythall Mycroft, Richard   176
Clarke, Neil     170 South Birmingham ❶ CHAMPION Edge, John A
Final By 21/04
Mycroft, Richard   176 0 1 Edge, John A   186 Halesowen
Individual ❷                  
11 Players Gde Warley Quinborne Round 1 By 28/11 Round 3 By 27/2
Turner, Jon   161 Sutton Coldfield Evans, Christopher J   143 1 0 Dickson, Fred S   136 Emery, Ian   153 1 0 Burnet, Alan J     142
Gardiner, David   160 Mutual Circle Turner, Jon   161 1 0 Paffard, Mark     152 Byrne, Nigel   149 0 1 Glass, Robert     141
Paffard, Mark   152 Warley Quinborne Emery, Ian   153 1 0 Lane, Tim A     151
Emery, Ian   153 South Birmingham Byrne, Nigel   149 Fahy, John F   146 Final By 21/04
Lane, Tim A   151 Solihull Gardiner, David   160 Burnet, Alan J   142 Glass, Robert   141 Emery, Ian     153
Byrne, Nigel   149 Mutual Circle Glass, Robert   141 Emery, Ian   153 Glass, Robert     141
Evans, Christopher J   143 South Birmingham Glass, Robert   141 0 1 Emery, Ian     153
Dickson, Fred S   136 Warley Quinborne Round 2 By 19/12
Fahy, John F   146 Warley Quinborne Burnet, Alan J     142 1 0 Fahy, John F   146 ❷ CHAMPION Emery, Ian
Burnet, Alan J   142 South Birmingham Gardiner, David   160 0 1 Emery, Ian   153
Glass, Robert   141 Glass, Robert     141 Evans, Christopher J   143 Warley Quinborne
Evans, Christopher J   143 0 1 Glass, Robert     141
Turner, Jon     161 0 1 Byrne, Nigel   149
Individual ❸                  
6 Players Gde Club Round 1 By 28/11 Final
Thompson, Peter I   165 Mercia Pakenham, John H   119 0 1 Watkins, Harvey S   86 Phipps, Malcolm J   131 Kent, Arthur F     128
Kent, Arthur F   128 Sutton Coldfield Thompson, Peter I   165 0 1 Goray, Satnam S   119 Kent, Arthur F     128 0 1 Phipps, Malcolm J   131
Phipps, Malcolm J   131 Boldmere Phipps, Malcolm J   131 Kent, Arthur F     128
Pakenham, John H   119 Warley Quinborne ❸ CHAMPION Phipps, Malcolm J
Goray, Satnam S   119 Mutual Circle Round 2 By 13/2
Watkins, Harvey S   86 Warley Quinborne Kent, Arthur F     128 1 0 Watkins, Harvey S   86 Boldmere
Phipps, Malcolm J   131 1 0 Goray, Satnam S   119
Individual ❹                  
10 Players Gde Club Round 1 By 28/11 Round 2 By 19/12
Collier, Lee E   155 St Georges Johnson, Mike J   130 0 1 Ho, Marco     122 Hoare, Michael WA   126 0 1 Collier, Lee E     155
Kulkarni, Girish V (Dr) 132e South Birmingham Biddle, Mike A   128 0 1 Lakin, John     130 Kurov, Viktor     112 0 1 Maher, Mike P   127
Johnson, Mike J   130 Solihull Llewelyn, John D   108 Kulkarni, Girish V (Dr) 132e Llewelyn, John D   108 0 1 Ho, Marco     122
Lakin, John   130 Boldmere Maher, Mike P   127 Kurov, Viktor     112 Lakin, John     130 1 0 Kulkarni, Girish V (Dr) 132e
Biddle, Mike A   128 Boldmere Hoare, Michael WA   126
Maher, Mike P   127 Lichfield Collier, Lee E     155 Final By 21/04
Hoare, Michael WA   126 Lichfield Ho, Marco     122 Collier, Lee E     155
Ho, Marco   122 South Birmingham Round 3 By 27/2
Kurov, Viktor   112 South Birmingham Collier, Lee E     155 1 0 Maher, Mike P   127 ❹ CHAMPION Shared
Llewelyn, John D   108 Olton Ho, Marco     122 1 0 Lakin, John     130
Individual ❺                  
10 Players Gde Club Round 1 By 28/11 Round 2 By 19/12
East, Chris   125 Sutton Coldfield Hathaway, Martin   109 Bellis, Andy     ~~ Gazee, Trevor   67 Dixon, Bill     98
Hathaway, Martin   109 West Midlands Police Faye, Steve     59 1 0 Hughes, Peter J   95 Green, Des J     50 0 1 Marks, Robert   ~~
Walker, Mike BA   111 Mutual Circle Walker, Mike BA   111 Gazee, Trevor   67 Walker, Mike BA   111 1 0 Faye, Steve     59
Dixon, Bill   98 Boldmere Dixon, Bill     98 Marks, Robert   ~~ East, Chris     125 1 0 Hathaway, Martin   109
Hughes, Peter J   95 Mutual Circle Green, Des J     50 East, Chris     125
Gazee, Trevor   67 Sutton Coldfield Final By 20/4
Faye, Steve   59 Mutual Circle Round 3 By 27/2 Marks, Robert   ~~ East, Chris     125
Green, Des J   50 Sutton Coldfield Marks, Robert   ~~ 1 0 Gazee, Trevor   67 East, Chris     125 0 1 Marks, Robert   ~~
Marks, Robert   ~~ Sutton Coldfield East, Chris     125 Walker, Mike BA   111 ❺ CHAMPION Marks, Robert
Bellis, Andy   ~~ Sutton Coldfield
Sutton Coldfield
Individual ❻                  
6 Players Gde Club Round 1 By 12/12 Final By 21/04
Woollaston, Alan T   111 South Birmingham Garner, Bramwell   90 0 1 Taylor, A (Tony)   91 Field, Andrew   64 0 1 Taylor, A (Tony)   91
Wood, Stuart E   93 Kynoch Kumar, Niraj   82 0 1 Wood, Stuart E   93
Taylor, A (Tony)   91 Halesowen Harman, Geoff   89 1 0 Hillman, R (Bob)   78 ❻ CHAMPION Taylor, A (Tony)
Garner, Bramwell   90 Olton Field, Andrew   64 1 0 Woollaston, Alan T   111
Harman, Geoff   89 Boldmere Halesowen
Kumar, Niraj   82 Boldmere Round 2 By 13/2
Hillman, R (Bob)   78 Boldmere Wood, Stuart E   93 0 1 Taylor, A (Tony)   91
Field, Andrew   64 Halesowen Harman, Geoff   89 0 1 Field, Andrew   64
Ɪndividual 2013-14
45 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman John Mildenhall
Individual ❶   Open                
5 Players Gde Club Round 1 Final
Edge, John A     187 Halesowen Edge, John A     187 0 1 Ingram, Keith R   175 Ingram, Keith R   175 1 0 Southall, Andrew C   179
Southall, Andrew C   179 Warley Quinborne Smith, Simon C   174 0 1 Southall, Andrew C   179
Ingram, Keith R   175 Shirley & Wythall Jackson, Dale     163 ❶ CHAMPION Ingram, Keith R
Smith, Simon C   174 Warley Quinborne
Jackson, Dale     163 Halesowen Round 2 Shirley Wythall
Southall, Andrew C   179 1 0 Jackson, Dale     163
Ingram, Keith R   175
Individual ❷
11 Players Gde Club Round 1 Round 2
Wightman, David R   165 Wolverhampton Lane, Tim A     159 Wightman, David R   165 Kent, Arthur F     132 1 0 Emery, Ian     157
Lane, Tim A     159 South Birmingham Lane, Tim A. withdrew after a draw Wightman, David R   165 1 0 Fahy, John F     151
Emery, Ian     157 Warley Quinborne Gardiner, David   154 1 0 Johnson, Mike J   148 Gardiner, David   154
Gardiner, David   154 Warley Quinborne Byrne, Nigel     153 Burnet, Alan J     132 Byrne, Nigel     153
Byrne, Nigel     153 Solihull Burnet, Alan J     132 0 1 Byrne, Nigel     153
Fahy, John F     151 Warley Quinborne Emery, Ian     151 1 0 Evans, Christopher J   141 Final
Johnson, Mike J   148 Solihull Fahy, John F     151 Glass, Robert     144 Wightman, David R   165 0 1 Gardiner, David   154
Glass, Robert     144 South Birmingham Glass, Robert     144 0 1 Fahy, John F     151
Evans, Christopher J   141 Mutual Circle Kent, Arthur F     132 ❷ CHAMPION David Gardiner
Kent, Arthur F     132 Sutton Coldfield
Burnet, Alan J     132 Warley Quinborne Round 3 Sutton Coldfield
Wightman, David R   165 1 0 Kent, Arthur F     132
Byrne, Nigel     153 0 1 Gardiner, David   154
Individual ❸                  
7 Players Gde Club Round 1 Round 2
Collier, Lee E     154 St Georges Pitt, Chris W     134 0 1 Collier, Lee E     154 Collier, Lee E     154 1 0 Holowczak, Alex R   139
Phipps, Malcolm J   140 Boldmere Holowczak, Alex R   139 1 0 Walker, Mike BA   120 Paffard, Mark     133 1 0 Llewelyn, John D   133
Holowczak, Alex R   139 Warley Quinborne Phipps, Malcolm J   140 Paffard, Mark     133
Pitt, Chris W     134 Shirley & Wythall Paffard, Mark     133 Phipps, Malcolm J   140 Final
Llewelyn, John D   133 Olton Phipps, Malcolm J   140 0 1 Paffard, Mark     133 Collier, Lee E     154 Paffard, Mark     133
Paffard, Mark     133 Mutual Circle Llewelyn, John D   133 ❸ CHAMPION Shared
Walker, Mike BA   120 Mutual Circle
Individual ❹                  
3 Players Gde Club Round 1 Final
Green, Derek     140 Sutton Coldfield Green, Derek     140 East, Chris     129 Green, John     123 Green, Derek     140
East, Chris     129 Sutton Coldfield East, Chris     129 0 1 Green, Derek     140 Green, Derek     140 Green, John     123
Green, John     123 Solihull Green, John     123 Green, John withdrew after 2 draws
❹ CHAMPION Green, Derek
Sutton Coldfield
Individual ❺                  
9 Players Gde Club Round 1 Round 3
Dickson, Fred S   124 South Birmingham Dickson, Fred S   124 1 0 Dixon, Bill     104 Dickson, Fred S   124 Goray, Satnam S   116
Goray, Satnam S   116 Mutual Circle Hughes, Peter J   108 0 1 Woollaston, Alan T   103 Woollaston, Alan T   103 1 0 Hathaway, Martin   114
Hathaway, Martin   114 West Midlands Police Faye, Steve     63 0 1 Goray, Satnam S   116
Hughes, Peter J   108 Mutual Circle Watkins, Harvey S   91 0 1 Hathaway, Martin   114 Final
Woodward, Pauline   106 Warley Quinborne Woodward, Pauline   106 Dickson, Fred S   124 1 0 Woollaston, Alan T   103
Dixon, Bill     104 Boldmere
Woollaston, Alan T   103 South Birmingham Round 2 ❺ CHAMPION Dickson, Fred S
Watkins, Harvey S   91 Warley Quinborne Woodward, Pauline   106 0 1 Dickson, Fred S   124
Faye, Steve     63 Mutual Circle Woollaston, Alan T   103 Goray, Satnam S   116 South Birmingham
Hathaway, Martin   114
Individual ❻                  
10 Players Gde Club Round 1 Round 2
Crockett, Stephen J   116 University Birmingham Shah, Darpit   ~~ 0 1 Crockett, Stephen J   116 Southcote, John W   88 1 0 Vernon, Colin G   70
Clark, Maureen   109 Halesowen Green, Des J     44 Hillman, R (Bob)   75 Green, Des J     44 Crockett, Stephen J   116
Taylor, A (Tony)   93 Halesowen Hillman, R (Bob)   75 0 1 Green, Des J     44 Clark, Maureen   109
Southcote, John W   88 Halesowen Clark, Maureen   109 1 0 Dawson, Brian   86
Dawson, Brian   86 Kynoch Vernon, Colin G   70 1 0 Halliwell-Ewen, Terry   ~~ Final
Hillman, R (Bob)   75 Boldmere Taylor, A (Tony)   93 0 1 Southcote, John W   88 Crockett, Stephen J   116 1 0 Clark, Maureen   109
Vernon, Colin G   70 University Birmingham
Shah, Darpit   ~~ South Birmingham Round 3 ❻ CHAMPION Crockett, Stephen J
Halliwell-Ewen, Terry   ~~ Solihull Crockett, Stephen J   116 1 0 Green, Des J     44
Green, Des J     44 Westminster Southcote, John W   88 0 1 Clark, Maureen   109 University Birmingham
Ɪndividual 2012-13
36 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman John Mildenhall
Individual ❶   Open                
4 Players Gde Club Round 1 Final
Wildboar, Mike   174 Warley Quinborne Mildenhall, John   161 0 1 Southall, Andrew C   174 Southall, Andrew C   174 Edge, John A     183
Edge, John A     183 Halesowen Wildboar, Mike   174 Edge, John A   183 Edge, John A     183 1 0 Southall, Andrew C   174
Mildenhall, John   161 Sutton Coldfield ❶ CHAMPION Edge, John A
Southall, Andrew C   174 Warley Quinborne
Halesowen
Individual ❷                  
10 Players Gde Club Round 1 Round 2
Ingram, Keith R   172 Kynoch Turner, Jon   145 1 0 Fahy, John F     149 Turner, Jon     145 0 1 Hayden, Lawrence F   151
Hayden, Lawrence F   151 Sutton Coldfield Burnet, Alan J     145 1 2 Glass, Robert     150 Emery, Ian     157 Smith, Simon C   156
Burnet, Alan J     145 Warley Quinborne Glass, Robert     150 1 2 Burnet, Alan J     145 Smith, Simon C   156 0 1 Emery, Ian     157
Lane, Tim A     162 South Birmingham Burnet, Alan J     145 1 2 Glass, Robert     150 Ingram, Keith R   172 1 0 Evans, Christopher J   138
Evans, Christopher J   138 Mutual Circle Smith, Simon C   156 Hayden, Lawrence F   151 Glass, Robert     150 Lane, Tim A     162
Emery, Ian   157 Warley Quinborne Evans, Christopher J   138 Emery, Ian     157 Lane, Tim A     162 0 1 Glass, Robert     150
Glass, Robert     150 South Birmingham Lane, Tim A   162 Ingram, Keith R   172
Turner, Jon   145 Warley Quinborne Final
Fahy, John F   149 Warley Quinborne Round 3 Ingram, Keith R   172 1 0 Hayden, Lawrence F   151
Smith, Simon C   156 Warley Quinborne Hayden, Lawrence F   151 1 0 Emery, Ian     157 ❷ CHAMPION Ingram, Keith R
Glass, Robert     150 0 1 Ingram, Keith R   172
Kynoch
Individual ❸                  
5 Players Gde Club Round 1 Round 2
Collier, Lee E     147 St Georges Walker, Mike BA   131 Collier, Lee E     147 Wightman, David R   157 1 0 Collier, Lee E     147
Kent, Arthur F     126 Sutton Coldfield Collier, Lee E     147 1 0 Walker, Mike BA   131 Kent, Arthur F   126 1 0 Paffard, Mark     135
Wightman, David R   157 Wolverhampton Wightman, David R   157 Paffard, Mark     135
Walker, Mike BA   131 Mutual Circle Kent, Arthur F   126 ❸ CHAMPION Wightman, David R
Paffard, Mark   135 Mutual Circle
Final Wolverhampton
Kent, Arthur F   126 0 1 Wightman, David R   157
Individual ❹                  
6 Players Gde Club Round 1 Final
Green, Derek   133 Sutton Coldfield Phipps, Malcolm J   129 1 0 Green, Des     ~~ Green, Derek     133 Phipps, Malcolm J   129
Phipps, Malcolm J   129 Boldmere Bryne, Nigel     ~~ 1 0 Llewelyn, John D   129 Phipps, Malcolm J   129 0 1 Green, Derek     133
Bryne, Nigel     ~~ Solihull Green, Derek     133 East, Chris     126
East, Chris     126 Sutton Coldfield ❹ CHAMPION Green, Derek
Llewelyn, John D   129 Olton Round 2
Green, Des   ~~ Westminster Green, Derek     133 1 0 East, Chris     126 Sutton Coldfield
Bryne, Nigel     ~~ 0 1 Phipps, Malcolm J   129
Individual ❺                  
9 Players Gde Club Round 1 Round 2
Watkins, Harvey S   84 Warley Quinborne Watkins, Harvey S   84 1 0 Pakenham, John H   109 Woodward, Pauline   111 0 1 Watkins, Harvey S   84
Southcote, John W   83 Halesowen Hathaway, Martin   106 Woodward, Pauline   111 Taylor, A (Tony)   83 Dixon, Bill     101
Woodward, Pauline   111 Warley Quinborne Southcote, John W   83 Taylor, A (Tony)   83 Dixon, Bill     101 0 1 Taylor, A (Tony)   83
Dixon, Bill   101 Boldmere Dixon, Bill     101 Hughes, Peter J   114 Hathaway, Martin   106 1 0 Hughes, Peter J   114
Pakenham, John H   109 Warley Quinborne Kearns, Peter     104 Kearns, Peter     104 0 1 Southcote, John W   83
Hathaway, Martin   106 West Midlands Police
Hughes, Peter J   114 Warley Quinborne Round 3 Final
Taylor, A (Tony)   83 Halesowen Watkins, Harvey S   84 1 0 Taylor, A (Tony)   83 Watkins, Harvey S   84 1 0 Hathaway, Martin   106
Kearns, Peter     104 Warley Quinborne Southcote, John W   83 0 1 Hathaway, Martin   106 ❺ CHAMPION Watkins, Harvey S
Warley Quinborne
Individual ❻                      
2 Players Gde Club Final ❻ CHAMPION Hillman, R (Bob)
Faye, Steve     ~~ Mutual Circle Hillman, R (Bob)   74 1 0 Faye, Steve     ~~
Hillman, R (Bob)   74 Boldmere Boldmere
Ɪndividual 2011-12
44 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman K.G.Humphreys / A.T.Woollaston
Individual ❶   Open                
7 Players Gde Club Round 1 Round 2
Southall, Andrew C   184 Warley Quinborne Lane, Tim A   159 1 0 Uddin, Moin       Southall, Andrew C   184 Edge, John A     179
Wildboar, Mike   179 Warley Quinborne Davies, Dave M   166 Southall, Andrew C   184 Edge, John A     179 0 1 Southall, Andrew C   184
Edge, John A   179 Halesowen Southall, Andrew C   184 1 0 Davies, Dave M   166 Wildboar, Mike   179 1 0 Lane, Tim A     159
Davies, Dave M   166 West Bromwich Edge, John A   179 1 0 Smith, Simon C   158
Lane, Tim A   159 South Birmingham Wildboar, Mike   179
Smith, Simon C   158 Warley Quinborne ❶ CHAMPION Wildboar, Mike
Uddin, Moin     139 West Bromwich Final
Southall, Andrew C   184 0 1 Wildboar, Mike   179 Warley Quinborne
Individual ❷                  
6 Players Gde Club Round 1 Round 2
Ingram, Keith R   169 Kynoch Fahy, John F     162 0 1 Ingram, Keith R   169 Turner, Jon     160 1 0 Glass, Robert     151
Fahy, John F     162 Warley Quinborne Paffard, Mark     139 0 1 Turner, Jon     160 Ingram, Keith R   169 1 0 Burnet, Alan J     146
Turner, Jon     160 Warley Quinborne Glass, Robert     151 Burnet, Alan J     146
Glass, Robert     151 South Birmingham ❷ CHAMPION Ingram, Keith R
Burnet, Alan J   146 Warley Quinborne Final
Paffard, Mark     139 Mutual Circle Turner, Jon     160 0 1 Ingram, Keith R   169 Kynoch
Individual ❸                  
6 Players Gde Club Round 1 Round 2
Collier, Lee E     147 St Georges Collier, Lee E     147 1 0 Dickson, Fred S   134 Collier, Lee E     147 1 0 Truscott, Ian M   130
Kent, Arthur F     142 Sutton Coldfield Kent, Arthur F     142 0 1 Wilson, Alex (Sandy)   133 Wilson, Alex (Sandy)   133 Phipps, Malcolm J   134
Phipps, Malcolm J   134 Boldmere Phipps, Malcolm J   134 Truscott, Ian M   130 Phipps, Malcolm J   134 0 1 Wilson, Alex (Sandy)   133
Dickson, Fred S   134 South Birmingham
Wilson, Alexander (Sandy) 133 Boldmere Final ❸ CHAMPION Shared
Truscott, Ian M   130 Greenlands Collier, Lee E     147 Wilson, Alex (Sandy)   133
Individual ❹                  
11 Players Gde Club Round 1 Round 2
Emery, Ian     146 Warley Quinborne Hall, R Arthur     120 0 1 East, Chris     122 Evans, Christopher J   130 1 0 East, Chris     122
Hunt, Jonathan B   137 Boldmere Hayden, Lawrence F   137 1 0 Kearns, Peter     107 Walker, Mike BA   129 1 0 Goray, Satnam S   126
Hayden, Lawrence F   137 Sutton Coldfield Evans, Christopher J   130 1 0 Llewelyn, John D   134 Hayden, Lawrence F   137 1 0 Green, Derek     132
Llewelyn, John D   134 Warley Quinborne Green, Derek     132 Walker, Mike BA   129 Hunt, Jonathan B   137 Emery, Ian     146
Evans, Christopher J   130 Mutual Circle Emery, Ian     146 Hunt, Jonathan B   137
Green, Derek     132 Sutton Coldfield Goray, Satnam S   126 Final
Walker, Mike BA   129 Mutual Circle Emery, Ian     146 0 1 Hayden, Lawrence F   137
Goray, Satnam S   126 Mutual Circle Round 3
East, Chris   122 Sutton Coldfield Walker, Mike BA   129 0 1 Emery, Ian     146 ❹ CHAMPION Hayden, Lawrence F
Hall, R Arthur   120 Lichfield Evans, Christopher J   130 0 1 Hayden, Lawrence F   137
Kearns, Peter     107 Warley Quinborne Sutton Coldfield
Individual ❺                  
8 Players Gde Club Round 1 Final
Holowczak Alex   149 Birmingham Checkmates Hathaway, Martin   113 1 0 Pakenham, John H   106 Dixon, Bill     101 Holowczak Alex   149
Woodward, Pauline   118 Warley Quinborne Woodward, Pauline   118 0 1 Dixon, Bill     101
Johnson, Alan   114 Boldmere Johnson, Alan   114 0 1 Hughes, Peter J   102 ❺ CHAMPION Shared
Hathaway, Martin   113 West Midlands Police Watkins, Harvey S   88 0 1 Holowczak Alex   149
Pakenham, John H   106 Warley Quinborne
Hughes, Peter J   102 Warley Quinborne Round 2
Dixon, Bill   101 Boldmere Hathaway, Martin   113 0 1 Holowczak Alex   149
Watkins, Harvey S   88 Warley Quinborne Dixon, Bill     101 1 0 Hughes, Peter J   102
Individual ❻                  
6 Players Gde Club Round 1 Final
Allsop, Brian     129 Greenlands Dawson, Brian   83 0 1 Hillman, R (Bob)   79 Collett, Richard F   101 1 0 Hillman, R (Bob)   79
Collett, Richard F   101 Greenlands Collett, Richard F   101 1 0 Taylor, A (Tony)   84
Southcote, John W   91 Halesowen Southcote, John W   91 Allsop, Brian     129 ❻ CHAMPION Collett, Richard F
Taylor, A (Tony)   84 Halesowen
Dawson, Brian   83 Kynoch Round 2 Greenlands
Hillman, R (Bob)   79 Boldmere Hillman, R (Bob)   79 1 0 Southcote, John W   91
Collett, Richard F   101 1 0 Allsop, Brian     129
Ɪndividual 2010-11
56 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman K.G.Humphreys
Individual ❶   Open                
6 Players Gde Club Round 1 Final
Southall, Andrew C   186 Warley Quinborne Edge, John A   174 Fahy, John F   151 Edge, John A     174 Southall, Andrew C   186
Wildboar, Mike   179 Warley Quinborne Fahy, John F withdrew after a draw Southall, Andrew C   186 0 1 Edge, John A     174
Smith, Simon C   175 Warley Quinborne Turner, Jon     157 0 1 Wildboar, Mike   179
Edge, John A     174 Halesowen Southall, Andrew C   186 Smith, Simon C   175 ❶ CHAMPION Edge, John A
Turner, Jon     157 Warley Quinborne
Fahy, John F     151 Warley Quinborne Round 2 Halesowen
Wildboar, Mike   179 0 1 Edge, John A     174
Southall, Andrew C   186 1 0 Smith, Simon C   175
Individual ❷                  
9 Players Gde Club Round 1 Round 2
Wightman, David R   182 Wolverhampton Dickson, Fred S   137 1 0 Burnet, Alan J     138 Wightman, David R   182 1 0 Glass, Robert     147
Ingram, Keith R
  172 Kynoch Wightman, David R   182 Glass, Robert     147 Hope, Gary     151 Hayden, Lawrence F   146
Lane, Tim A     156 South Birmingham Hope, Gary     151 Lane, Tim A     156 Hayden, Lawrence F*** 146 Hope, Gary     151
Hope, Gary     151 South Birmingham Nevin, Mike     128 Ingram, Keith R
  172 Ingram, Keith R
  172 0 1 Lane, Tim A     156
Glass, Robert     147 South Birmingham Hayden, Lawrence F   146 Nevin, Mike     128 1 0 Dickson, Fred S   137
Hayden, Lawrence F   146 Sutton Coldfield ***Hayden, Lawrence F withdrew after 2 draws
Burnet, Alan J     138 Warley Quinborne Round 3 Final
Dickson, Fred S   137 South Birmingham Lane, Tim A     156 Nevin, Mike     128 Hope, Gary     151 0 1 Lane, Tim A     156
Nevin, Mike     128 South Birmingham Nevin, Mike     128 0 1 Lane, Tim A     156 ❷ CHAMPION Lane, Tim A
Wightman, David R   182 0 1 Hope, Gary     151
South Birmingham
Individual ❸                  
12 Players Gde Club Round 1 Round 2
Collier, Lee E     161 St Georges Dale, Jonathan   147 1 0 Archibald, Warren   142 Ward, Eric     142 0 1 Collier, Lee E     161
Mitchell, Robert   148 Redditch Biddle, Mike A   141 1 0 Paffard, Mark     141 Wilson, Alexander D   142 0 1 Dale, Jonathan   147
Dale, Jonathan   147 Shirley & Lucas Goray, Satnam S   133 Kent, Arthur F   146 Mitchell, Robert   148 1 0 Goray, Satnam S   133
Kent, Arthur F     146 Sutton Coldfield Kent, Arthur F ***   146 Goray, Satnam S   133 Walker, Mike BA   140 1 0 Biddle, Mike A   141
Wilson, Alexander D   142 Boldmere Oliver, Peter JR   140 0 1 Walker, Mike BA   140
Archibald, Warren   142 Olton ***Kent, Arthur F lost coin toss after 2 draws Final
Ward, Eric     142 Shirley & Lucas Collier, Lee E     161 Ward, Eric     142 Mitchell, Robert   148 1 0 Dale, Jonathan   147
Biddle, Mike A   141 Boldmere Wilson, Alexander D   142 Mitchell, Robert   148
Paffard, Mark     141 Mutual Circle ❸ CHAMPION Mitchell, Robert
Walker, Mike BA   140 Mutual Circle Round 3
Oliver, Peter JR   140 Tamworth & District Collier, Lee E     161 0 1 Mitchell, Robert   148 Redditch
Goray, Satnam S   133 Mutual Circle Dale, Jonathan   147 1 0 Walker, Mike BA   140
Individual ❹                  
11 Players Gde Club Round 1 Round 2
Emery, Ian     143 Warley Quinborne Rawson, Louis S   138 Hussain, Adrian   133 Emery, Ian     143 Rawson, Louis S   138
Crockett, Stephen A   139 Redditch Hussain, Adrian   133 0 1 Rawson, Louis S   138 Rawson, Louis S   138 0 1 Emery, Ian     143
Groombridge, Mike J 149 Walsall Kipping Evans, Christopher J   127 0 1 Emery, Ian     143 Crockett, Stephen A   139 Lakin, John     125
Rawson, Louis S   138 Shirley & Lucas Crockett, Stephen A   139 1 0 Biernacki, Marek   128 Jones, Philip J   130 0 1 Llewelyn, John D   135
Llewelyn, John D   135 Olton Groombridge, Mike J 149 Jones, Philip J   130 Groombridge, Mike J 149 Phipps, Malcolm J   133
Hussain, Adrian   133 Boldmere Llewelyn, John D   135 Phipps, Malcolm J   130 Phipps, Malcolm J   133 Groombridge, Mike J 149
Phipps, Malcolm J   133 Boldmere Lakin, John     125 Groombridge, Mike J 149 Phipps, Malcolm J   133
Jones, Philip J   130 Boldmere Phipps, Malcolm won coin toss after 3 draws
Evans, Christopher J   127 Mutual Circle Round 3
Lakin, John     125 Boldmere Emery, Ian     143 1 0 Crockett, Stephen A   139 Final
Biernacki, Marek   128 Sutton Coldfield Phipps, Malcolm J   133 Llewelyn, John D   135 Llewelyn, John D   135 1 0 Emery, Ian     143
Llewelyn, John D   135 Phipps, Malcolm J   133 ❹ CHAMPION Llewelyn, John D
Phipps, Malcolm J   133 0 1 Llewelyn, John D   135
Olton
Individual ❺                  
13 Players Gde Club Round 1 Round 2
Green, Derek     124 Sutton Coldfield Johnson, Alan   117 0 1 Pakenham, John H   114 Pakenham, John H   114 1 0 East, Chris     127
East, Chris     127 Sutton Coldfield Woodward, Pauline   112 1 0 Hathaway, Martin   114 Kearns, Peter     100 Ben, Hill   ~~
Anderton, Robin A   121 Solihull Hughes, Peter J   103 1 0 Terry, Nigel     93 Green, Derek     124 1 0 Hughes, Peter J   103
Hathaway, Martin   114 West Midlands Police East, Chris     127 1 0 Anderton, Robin A   121 Watkins, Harvey S   83 0 1 Woodward, Pauline   112
Johnson, Alan   117 Boldmere Dixon, Bill     115 0 1 Kearns, Peter     100
Dixon, Bill     115 Boldmere Green, Derek     124 Watkins, Harvey S   83 Final
Pakenham, John H   114 Warley Quinborne Ben, Hill   ~~ Green, Derek     124 1 0 Kearns, Peter     100
Woodward, Pauline   112 Warley Quinborne
Hughes, Peter J   103 Warley Quinborne Round 3 ❺ CHAMPION Green, Derek
Kearns, Peter     100 Warley Quinborne Woodward, Pauline   112 Green, Derek     124
Terry, Nigel     93 Olton Green, Derek     124 Woodward, Pauline   112 Sutton Coldfield
Watkins, Harvey S   83 Warley Quinborne Woodward, Pauline   112 0 1 Green, Derek     124
Ben, Hill   ~~ South Birmingham Pakenham, John H   114 0 1 Kearns, Peter     100
Individual ❻                  
5 Players Gde Club Round 1 Final
Collett, Richard F   109 Greenlands Dawson, Brian   82 0 1 Collett, Richard F   109 Allsop, Brian     107 1 0 Collett, Richard F   109
Allsop, Brian     107 Greenlands Taylor, A (Tony)   92 Hillman, R (Bob)   79
Taylor, A (Tony)   92 Halesowen Allsop, Brian     107 ❻ CHAMPION Allsop, Brian
Dawson, Brian   82 Kynoch
Hillman, R (Bob)   79 Boldmere Round 2 Greenlands
Collett, Richard F   109 1 0 Taylor, A (Tony)   92
Hillman, R (Bob)   79 0 1 Allsop, Brian     107
Ɪndividual 2009-10
59 Players ₩=Walkover =Default ■=Bye Choice of Venue Left Choice of Colour Right Report Results to Chairman K.G.Humphreys
Individual ❶   Open                
9 Players Club Round 1 1-Ind-2 Round 2
Smith, Simon C     Warley Quinborne Smith, Simon C     0 1 Uddin, Moin       Eckloff, Colin     0 1 Southall, Andrew C    
Eckloff, Colin       Sutton Coldfield Eckloff, Colin       Southall, Andrew C     Edge, John A     Wildboar, Mike    
Edge, John A       Halesowen Edge, John A       Wildboar, Mike     Ingram, Keith R   1 0 Bull, Phil      
Ingram, Keith R     Kynoch Ingram, Keith R     Bull, Phil       Hope, Gary     1 0 Uddin, Moin      
Hope, Gary       South Birmingham Hope, Gary      
Uddin, Moin       West Bromwich Final
Southall, Andrew C     Warley Quinborne Round 3 Hope, Gary     0 1 Southall, Andrew C    
Wildboar, Mike     Warley Quinborne Southall, Andrew C     Edge, John A      
Bull, Phil     West Bromwich Edge, John A       0 1 Southall, Andrew C     ❶ CHAMPION Southall, Andrew C
Hope, Gary       Ingram, Keith R    
Ingram, Keith R     0 1 Hope, Gary       Warley Quinborne
Individual ❷                  
10 Players Club Round 1 Round 2
Goray, Satnam S     Mutual Circle Goray, Satnam S     0 1 Gillespie, Jim A     Gillespie, Jim A   1 0 Turner, Jon    
Burnet, Alan J       Warley Quinborne Burnet, Alan J       0 1 Holt, Trevor J       Holt, Trevor J     0 1 Fahy, John F    
Archibald, Warren     Olton Archibald, Warren     Fahy, John F       Fordham, Nicholas     1 Archibald, Warren  
Liszewski, Richard     Olton Liszewski, Richard     Glass, Robert       Liszewski, Richard   2 1 Glass, Robert    
Fordham, Nicholas     Mutual Circle Fordham, Nicholas     Turner, Jon      
Gillespie, Jim A     Olton Final
Holt, Trevor J       Olton Round 3 Fahy, John F     0 1 Fordham, Nicholas    
Fahy, John F     Warley Quinborne Fahy, John F       1 0 Gillespie, Jim A     ❷ CHAMPION Nick Fordham
Glass, Robert     South Birmingham Liszewski, Richard     0 1 Fordham, Nicholas    
Turner, Jon     Warley Quinborne Mutual Circle
Individual ❸                  
10 Players Club Round 1 Round 2
Scriven, David     Stourbridge Scriven, David     0 1 Jobanputra, Shailesh M   Jobanputra, Shailesh M   0 1 Choudhury, Shakeel    
Hayden, Lawrence F   Sutton Coldfield Hayden, Lawrence F     1 0 Evans, Garry       S Harris (Bsh)     0 1 Hayden, Lawrence F    
S Harris (Bsh)       Bushbury S Harris (Bsh)       Rawson, Louis S   0 1 Kent, Arthur F      
Rawson, Louis S   Shirley & Lucas Rawson, Louis S     Lawrence, Roy A   0 1 Collier, Lee E      
Lawrence, Roy A     Sutton Coldfield Lawrence, Roy A    
Jobanputra, Shailesh M   Sutton Coldfield Collier, Lee E       Final
Evans, Garry       Mutual Circle Kent, Arthur F       Collier, Lee E     Hayden, Lawrence F    
Collier, Lee E       St Georges Choudhury, Shakeel     Hayden, Lawrence F   Collier, Lee E      
Kent, Arthur F       Sutton Coldfield
Choudhury, Shakeel   Mutual Circle Round 3 ❸ CHAMPION Shared
Hayden, Lawrence F     Choudhury, Shakeel    
Choudhury, Shakeel     0 1 Hayden, Lawrence F    
Collier, Lee E       1 0 Kent, Arthur F      
Individual ❹                  
14 Players Club Round 1 Round 2
Hussain, Adrian     Boldmere Hussain, Adrian     1 0 French, Paul       Biernacki, Marek   1 0 Hussain, Adrian    
East, Chris       Sutton Coldfield East, Chris       1 Lakin, John       Lakin, John     1 0 Llewelyn, John D    
Nixon, Peter       Walsall Kipping Nixon, Peter       0 1 Biernacki, Marek     Curry, Don S     0 1 Phipps, Malcolm J    
Phipps, Malcolm J     Boldmere Phipps, Malcolm J     2 1 Green, Derek       Walker, Mike BA   1 0 Rimkus, Ron      
Rimkus, Ron       Sutton Coldfield Rimkus, Ron       1 0 Gavin, Peter      
Jones, Simon A     Walsall Kipping Jones, Simon A     0 1 Llewelyn, John D     Final
Curry, Don S       Halesowen Curry, Don S       Biernacki, Marek   0 1 Walker, Mike BA    
French, Paul       Sutton Coldfield Walker, Mike BA    
Lakin, John       Boldmere ❹ CHAMPION Walker, Mike BA
Biernacki, Marek     Sutton Coldfield Round 3
Green, Derek       Sutton Coldfield Biernacki, Marek     1 0 Lakin, John       Mutual Circle
Gavin, Peter       Walsall Kipping Phipps, Malcolm J     0 1 Walker, Mike BA    
Llewelyn, John D     Olton
Walker, Mike BA     Mutual Circle
Individual ❺                  
6 Players Club Round 1 Final
Dixon, Bill       Boldmere Dixon, Bill       1 0 Dawson, Brian     Dixon, Bill     Taylor, A (Tony)    
Mills, Craig       Mutual Circle Mills, Craig       0 1 Holowczak, Alex    
Johnson, Alan     Boldmere Johnson, Alan     Taylor, A (Tony)     ❺ CHAMPION Shared
Dawson, Brian     Kynoch
Holowczak, Alex     Warley Quinborne Round 2
Taylor, A (Tony)     Halesowen Holowczak, Alex     1 Dixon, Bill      
Johnson, Alan     0 1 Taylor, A (Tony)    
Individual ❻                  
10 Players Club Pakenham, John H     1 0 Osborne, Giles     Round 2
Pakenham, John H     Warley Quinborne Terry, Nigel       0 1 Kearns, Peter       Collett, Richard F   0 1 Pakenham, John H    
Terry, Nigel       Olton Hughes, Peter J     0 1 Allsop, Brian       Kearns, Peter     1 0 Hillman, R (Bob)    
Hughes, Peter J     Mutual Circle Woodward, Pauline     Allsop, Brian     1 0 Watkins, Harvey S    
Woodward, Pauline   Warley Quinborne Hillman, R (Bob)     R. Turner     Woodward, Pauline    
Hillman, R (Bob)     Boldmere Watkins, Harvey S     Woodward, Pauline   0 1 R. Turner      
Osborne, Giles     Boldmere R. Turner (Red    
Kearns, Peter       Warley Quinborne Final
Allsop, Brian       Greenlands Round 3 Kearns, Peter     0 1 Woodward, Pauline    
Watkins, Harvey S     Warley Quinborne Pakenham, John H     0 1 Kearns, Peter       ❻ CHAMPION Woodward, Pauline
R. Turner (Red     Redditch Woodward, Pauline     1 0 Allsop, Brian      
Warley Quinborne
Ɪndy
Birmingham & District Chess League